fbpx

Kosova starton keq, dominon lojen mirëpo barazon me një kundërshtar të dobët siç ishte Moldavia

HomeSportSporti vendor

Kosova starton keq, dominon lojen mirëpo barazon me një kundërshtar të dobët siç ishte Moldavia

Kosova ka marrë vetëm një pikë në përballjen e parë të edicionit të dytë të Ligës së Kombeve, duke barazuar 1-1 me Moldavinë

Ndeshja që u zhvillua në Parma të Italisë, solli një gol në 45 minutat e parë dhe ishin moldavët që kaluan në epërsi.

Takimi filloi mjaftë mirë për ‘Dardanët’, që rrezikuan portën e Moldavisë qysh në minutën e katërt, ku nga një harkim i Benjamin Kolollit, nuk përfitoi Amir Rrahmani që i iku topi.

Sulmet e Përfaqësueses tonë vazhduan me Milot Rashicën, Valon Berishën e Kolollin, mirëpo goditjet e tyre nuk ishin precize.

Ishte minuta e 19-të kur Moldavia kaloi në epërsi me anë të Ion Nicolaescut e që ishte vetëm tentimi i dytë për ta.

Kosova tentoi të këndellet nga ky gol i pësuar, duke shtuar presionin edhe më shumë ndaj portës moldave.

Deri në fund të pjesës së parë, tanët kishin edhe disa shanse të mira, mirëpo sërish u mungoi konkretizimi.

Pjesa e dytë kishte një ritëm edhe më të lartë nga tanët, që kërkonin ta shënonin golin e barazimit.

Bersant Celina u inkuadrua në minutën e 60-të në lojë së bashku me Florent Hadërgjonajn dhe loja disi filloi të ngjallej.

Pas vetëm katër minutash inkuadrimi, Celina gjuajti në drejtim të portës moldave, mirëpo ishte e plogësht.

Një rast tejet i mirë ishte për Milot Rashicën (65’), duke bërë një goditje të fuqishme, derisa portieri moldav Coselev e largoi me vështirësi.

Momenti më i rëndësishëm për tanët erdhi në minutën e 71-të, atëherë kur Benjamin Kololli pranoi një asistim nga Valon Berisha, për të shënuar një gol të bukur.

Kosova në minutat e mbetur kërkoi fitoren, mirëpo edhe pse e shtuam presionin, ishim të pafat nga gjuajtjet e njëpasnjëshme të djelmoshave tanë.

Ndeshja përfundoi 1-1, derisa gjendja në Ligën C të Grupit 3, ‘Dardanët’ janë lider me një pikë, aq sa kanë Greqia, Sllovenia dhe Moldavia.

Kujtojmë se me 6 shtator do të jemi nikoqir të grekëve në stadiumin ‘Fadil Vokrri’. /Telegrafi

COMMENTS