fbpx

Koreja e veriut përkrah Rusisë, njeh pavarësinë e Donetskut

HomeLajmeBota

Koreja e veriut përkrah Rusisë, njeh pavarësinë e Donetskut

Koreja e Veriut ka njohur pavarësinë e Republikës Popullore separatiste të Donetskut në Ukrainën juglindore. Lajmi është bërë i ditur nga udhëheqësi i Rajonit të Donetskut Denis Pushilin.

Kujtojmë se Rusia njohu Donetskun dhe Republikën Popullore të Luhanskut në shkurt, para se të pushtonte Ukrainën.

Deri më tani Siria dhe dy republika separatiste në Gjeorgjinë ish-sovjetike, Osetia e Jugut dhe Abkhazia, kanë njohur pavarësinë e rajoneve separatiste

COMMENTS

x