fbpx

Konjufca tregon arsyen pse abstenoi në votimin për Byronë Shtetërore

HomeLajmeKosovë

Konjufca tregon arsyen pse abstenoi në votimin për Byronë Shtetërore

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, ka treguar arsyen pse abstenoi në miratimin e Byrosë Shtetërore në lexim të parë në seancën e Kuvendit.

Konjufca tha se pasi ka lexuar opinionet e Komisionit të Venecias, ka vendosur të abstenojë derisa këto opinione të përfshihen në projektligj nga komisioni funksional i Kuvendit në leximin e dytë.

“Qëndrimi im ka qenë ky, që pasi e kam dërguar për vlerësim këtë projektligj në Komisionin e Venecias i kam pritur opinionet e këtij komisioni shumë të rëndësishëm. Pasi i kam lexuar me vëmendje opinionet e këtij komisioni, kam konstatuar që meqë vetë jam bërë garant i dërgimit të këtij Projektligji në këtë Komision është edhe arsyeja pse kam abstenuar dhe kështu do të bëjë edhe sot sepse më duket shumë korrekte që pasi vet e kam dërguar të pres deri në përfshirjen e këtyre opinioneve në lexim të dytë nga komisioni funksional. Në të njëjtën kohë jam fort i bindur që këtë punë mund ta kryejë komisioni funksional unë kam besim në komisionet e kuvendit të Kosovës. Komisioni që e trajton mendoj se ka aftësi me i përfshi opinionet e Komisionit të Venecias”, tha Konjufca.

Kuvendi i Kosovës e ka miratuar në parim Projektligjin për Byronë Shtetërore për Verifikimin dhe Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme.

“61 deputetë kanë votuar për këtë projektligj. 58 vota janë për, 3 deputetë kanë abstenuar, kështu që konstatoj se Kuvendi e miratoi në parim Projektligjin për Byronë Shtetërore për Verifikimin dhe Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme”, tha kryetari i Kuvendit.

COMMENTS

x