fbpx

Komandanti kurd zotohet së do të hakmerret për operacionin e fundit turk

HomeLajmeBota

Komandanti kurd zotohet së do të hakmerret për operacionin e fundit turk

Mazloum Abdi, komandanti i përgjithshëm i Forcave Demokratike Siriane (SDF) të udhëhequra nga kurdët, tha të hënën se fushata e fundit ushtarake turke kundër forcave të tyre në Sirinë veriore do të përballet me një përgjigje pasi sulmet ajrore vranë disa njerëz, duke përfshirë civilë.

Turqia nisi një operacion ajror, me emrin e koduar “Hava Harekâtı”, në orët e hershme të së dielës, duke synuar Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) në zonat malore të Rajonit Kurdistan, kryesisht në provincën Sulaimani, dhe SDF-in në veri të Sirisë. Disa civilë, duke përfshirë një gazetar, si dhe anëtarë të forcave të sigurisë janë vrarë që nga fillimi i fushatës.

“Siç na njohin njerëzit e Rojava, masakra turke nuk do të jetë pa përgjigje”, tha Abdi në një postim në Twitter duke postuar një fotografi që tregojnë një turmë të madhe njerëzish duke varrosur trupat e 11 civilëve të vrarë nga Turqia të dielën.

Elham Ahmed, president i Komitetit Ekzekutiv të Këshillit Demokratik Sirian (SDC), krahu politik i SDF-së, tha në një postim në Twitter të hënën se 13 civilë janë vrarë dhe 14 të tjerë janë plagosur si rezultat i sulmeve ajrore turke që nga fillimi i së dielës.

Ai paralajmëroi se operacioni do të ketë “pasoja katastrofike” për situatën në Siri.

SDF tha në një deklaratë të hënën se “Ne përsërisim zotimin tonë se gjaku i dëshmorëve tanë nuk do të jetë i kotë dhe hakmarrja jonë, këtë herë, do të jetë më e fortë dhe më e dhimbshme”.

Disa luftëtarë të SDF-së janë vrarë gjithashtu në sulmet turke.

Turqia pretendon se Njësitë e Mbrojtjes së Popullit (YPG), shtylla kurrizore e SDF-së, janë dega siriane e PKK-së – një grup i armatosur që lufton për të drejtat e kurdëve, por që konsiderohet si një organizatë terroriste nga Ankaraja. Ushtria turke ka kryer disa operacione ushtarake kundër këtyre forcave kurde në Siri dhe Irak, duke pretenduar se ato përbëjnë një kërcënim për sigurinë e saj kombëtare.

Ankaraja ka thënë se forcat e saj ajrore goditën 44 objektiva të YPG në Rojava të dielën.

Zyrtarët turq kanë deklaruar vazhdimisht se objektivat e tyre të vetëm janë luftëtarët e YPG dhe PKK, duke shtuar se ata marrin të gjitha masat e nevojshme për të shmangur viktimat civile.

Operacioni i fundit turk kundër YPG-së vjen disa ditë pasi një bombë vrau gjashtë persona dhe plagosi 81 të tjerë. Autoritetet turke kanë fajësuar YPG-në dhe PKK-në, por të dy grupet kanë mohuar çdo përgjegjësi.

“Turqia ka përdorur shpërthimin e Stambollit si pretekst për të nisur një sulm brutal duke përdorur avionë në zona të ndryshme në veri dhe lindje të Sirisë”, tha SDF në deklaratën e saj të fundit mbi tensionet.

Turqia ka deklaruar se operacioni është një përgjigje ndaj përfshirjes së supozuar të YPG dhe PKK në shpërthimin e Stambollit.