fbpx

Këto 5 grupe njerëzish nuk guxojnë ta hanë hudhrën

HomeLifestyleShendetësi

Këto 5 grupe njerëzish nuk guxojnë ta hanë hudhrën

Hudhra është një nga ushqimet më të shëndetshme në botë. Karakteristikat e saj mahnitëse shëruese e bëjnë me të vërtetë të pa mendueshme për shëndetin tuaj. Njerëzit e kanë përdorur që nga kohërat antike në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme.

Hudhra përmban mbi 400 përbërës aktivë. Është e pasur me minerale dhe vitamina të ndryshme si: alicinë, adenozinë, aminoacide, yndyra bimore dhe fibra, vitamina A, B1, B2, C, hekur, vajra esencialë, kalium, jod, enzima, kalcium, squfur, selen dhe fosfor.

Sidoqoftë, 5 grupe njerëzish nuk duhet ta hanë hudhrën:

Pacientët para operacionit

Nëse planifikoni të operoheni në të ardhmen e afërt, mos hani hudhër të paktën dy javë para operacionit, pasi mund të zgjasë gjakderdhjen.

Njerëzit me presion të ulët të gjakut

Hudhra ul presionin tuaj të gjakut, kështu që nëse keni presion të ulët kronik të gjakut, mos e përdorni.

Njerëzit me problem mëlçie

Edhe pse ka një efekt të fortë antiviral dhe antibakterial, hudhra vret gjithashtu bakteret që parandalojnë hepatitin. Ngrënia e hudhrës mund të stimulojë zorrët dhe stomakun për të penguar sekretimin e lëngut tretës në aparatin tretës, e cila është arsyeja pse të përzierat shfaqen si një nga simptomat e hepatitit. Gjithashtu zvogëlon eritrocitet dhe hemoglobinën, të cilat mund të shkaktojnë anemi.

Njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e syve

Njerëzit me sëmundje të syve nuk duhet të hanë tepër hudhër. Përveç kësaj, hudhra gjithashtu mund të shkaktojë humbje të kujtesës, tingëllimë në veshë dhe të ngjashme.

Njerëzit që vuajnë nga diarreja

Njerëzit me diarre duhet të shmangin hudhrën pasi ndikon në stimulimin e zorrëve, gjë që mund të çojë në inflamacion kronik dhe përkeqësim të edemës.

COMMENTS