fbpx

Ja si snajperisti Ukrainas godetë dy ushtar rus me një goditje të vetme!? (Video)

HomeLajmeBota

Ja si snajperisti Ukrainas godetë dy ushtar rus me një goditje të vetme!? (Video)

Pamjet e jashtëzakonshme të publikuara duket se tregojnë një snajper ukrainas teksa godet dy ushtarë rusë nga një distancë e gjatë me një goditje të vetme.

Së bashku me goditjen e jashtëzakonshme, snajperi ishte gjithashtu në gjendje të nxirrte pesë ushtarë armik në vetëm pesë minuta, duke vrarë tre dhe duke plagosur dy të tjerë.

“Pesë minuta – pesë goditje. Ky është një rezultat që një snajper i Forcave të Operacioneve Speciale të Forcave të Armatosura të Ukrainës tregoi kundër pushtuesve rusë”, konfirmoi ushtria në një mesazh në Facebook.

Ndonëse nuk dihet se ku ka ndodhur saktësisht përleshja, diku tjetër në postim forcat pretendojnë se aksioni ka ndodhur diku në rajonin e Donetskut.

Plumbi i snajperit besohet të jetë qëlluar mbi 4000 metra larg objektivit të tij – vetëm disa ditë pasi një tjetër sulm në distancë nga një gjuajtës ukrainas u raportua të ishte vrasja e dytë më e gjatë luftarake e regjistruar ndonjëherë.

Pamjet e jashtëzakonshme të shkrepjes, që besohet se janë marrë nga objekti i snajperit, tregojnë trupat ruse që po afroheshin si pika të papërshkrueshme në distancë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, mjeti më pas hidhet lart dhe për një moment zbrazet ndërsa snajperi qëllon, përpara se shifrat të bien në tokë pak më vonë.

Ushtari mendohet të ketë qenë pjesë e Regjimentit të 3-të për Qëllime Speciale të Forcave të Operacioneve Speciale të Ukrainës, i cili kishte patrulluar rajonin e Donetsk gjatë kohës së incidentit.

Ushtria ukrainase nuk dha detaje të mëtejshme në lidhje me vrasjen me snajper, por e shtëna besohet të jetë qëlluar nga një Snipex Alligator – një pushkë e fuqishme në distanca të gjata e aftë për të goditur objektiva nga mbi shtatë kilometra.