fbpx

Ja çfarë ndodh nëse pini çdo ditë ujë dhe sodë buke

HomeLifestyle

Ja çfarë ndodh nëse pini çdo ditë ujë dhe sodë buke

Një produkt që rrallë mungon në shpenzimet tona është bikarbonat natriumi.

Kostoja e vogël dhe lehtësisht e disponueshme në supermarkete është e dobishme në situata të ndryshme dhe, sikur kjo të mos ishte e mjaftueshme, është e mirë për shëndetin.

Në fakt, është e mjaftueshme për të pirë një gotë në ditë, natyrshëm të holluar në një gotë me ujë natyral, për të marrë përfitime të jashtëzakonshme.

Le të shohim se çfarë janë:

Para së gjithash është e nevojshme të mbani mend se soda e bukës merret në doza të vogla dhe para se të bëni, është mirë të konsultoheni me mjekun tuaj, veçanërisht nëse vuani nga sëmundje të caktuara siç janë, për shembull: tensioni i lartë, apo arsye se përse po ndjek një dietë të varfër të natriumit, rast në të cilin soda e bukës duhet të shmanget.

Thënë kjo, ja se si një gjysmë lugë çaji sodë buke, e holluar në një gotë me ujë natyral dhe në temperaturën e dhomës, nëse merret çdo ditë mund të bëjë ndryshimin për trupin tonë.

– Bikarbonat i natriumit rregullon PH e gjakut, duke reduktuar nivelet e aciditetit.

– Ndihmon tretjen, sidomos kur kombinohet me lëng limoni ose xhenxhefil, të marrë menjëherë pas një vakti të rëndë.

– Vepron si një anti-acid, duke pakësuar djegiet në stomak dhe urthin.

– Zvogëlon çdo infeksion të traktit urinar, duke e dezinfektuar atë.

– Mban kolesterolin e keq në gji

– Ndihmon për të zbutur mishrat nga inflamacionet

– Redukton ënjtjet në përgjithësi. Për më tepër, studimet e fundit kanë treguar se një dozë minimale e marrë çdo ditë i bën më pak akute problemet në lidhje me lupusin dhe artritin reumatoid.

Kuriozitet:

Bikarbonati provon të jetë i shkëlqyer si një zëvendësues për majanë, duke treguar se është një ilaç i shëndetshëm për të bërë në shtëpi dhe përgatitjen e ëmbëlsirave apo brumërave.

Që të funksionojë, megjithatë, është e nevojshme për ta kombinuar edhe me një tjetër substancë acid si lëng limoni ose kos.

Në këtë mënyrë, nëse përgatitni një tortë dhe zbuloni në momentin e fundit se nuk keni maja, zgjidhja do të jetë gjithmonë në majë të gishtave tuaj.

COMMENTS

x