Ish-gjenerali i ushtrisë amerikane parashikon ‘ditë të zeza për ushtrinë e Putinit’ – tregon se kur Ukraina do të çlirojë Krimenë

2 minutes, 45 seconds Read

Gjenerali në pension i ushtrisë amerikane Ben Hodges parashikoi të shtunën se Ukraina do të rimarrë kontrollin e Krimesë deri në fund të gushtit.

Presidenti rus Vladimir Putin filloi “operacionin e tij special ushtarak” në Ukrainë më 24 shkurt 2022, duke shpresuar për një fitore të shpejtë.

Megjithatë, lufta ka ekspozuar dobësi brenda ushtrisë së liderit rus, të tilla si vështirësitë e saj për të mbajtur trupa të trajnuar mirë.

Këto sfida – të shoqëruara me përpjekjet e forta të mbrojtjes së Ukrainës të përforcuara nga ndihma ushtarake perëndimore – e kanë lejuar Ukrainën të rimarrë mijëra milje të territorit të pushtuar më parë dhe të kthejë valën e luftës në favor të saj.

Dhe ndërsa lufta po i afrohet ngadalë vitit të saj të parë pa shenja të ngadalësimit, Hodges parashikoi në Twitter se Ukraina është vetëm disa muaj larg rimarrjes së kontrollit të Krimesë.

Krimea është një rajon i aneksuar nga Rusia nga Ukraina në vitin 2014 dhe që atëherë është kontrolluar nga Moska, megjithëse mbetet një pikë e madhe mosmarrëveshjeje midis dy kombeve të Evropës Lindore.

Udhëheqësit ukrainas kanë thënë se shpresojnë të rivendosin kontrollin e Krimesë në çdo negociatë të mundshme për t’i dhënë fund luftës.

Hodges, i cili shërbeu si gjeneral komandues i ushtrisë amerikane në Evropë, shkroi në Twitter se ai beson se Krimea do të kthehet në duart e Ukrainës deri në fund të gushtit, duke përmendur raportimet e përhapura se trupave të Putinit u mungon motivimi.

“Sigurisht që koha është në anën e Ukrainës. Ata nuk kanë probleme me fuqinë njerëzore dhe situata e tyre logjistike po përmirësohet çdo javë. Asnjë ushtar rus nuk dëshiron të jetë atje dhe sanksionet po i dëmtojnë. Ukraina çliron Krimenë deri në fund të gushtit”, ka shkruar ai në Twitter, përcjell Telegrafi.

Deklaratat e Hodges vijnë mes raporteve se lufta Rusi-Ukrainë mund të përhapet në Krime.

Zëdhënësi i ministrisë së mbrojtjes së Ukrainës, Andriy Chernyak u tha gazetarëve javën e kaluar se Ukraina beson se Rusia po transferon trupa në veri të Krimesë, afër vendit ku një urë tokësore lidh gadishullin me Ukrainën.

Chernyak shtoi se vendi i shkatërruar nga lufta po planifikon sulme kundër objektivave ruse në Krime, raportoi Ukrinform.

“Duke marrë parasysh që partnerët tanë të huaj na furnizojnë me lloje të reja armësh, i ashtuquajturi korridor tokësor për në Krime nuk është sigurisht i sigurt. Ukraina do të godasë pozicionet ruse në të gjithë territorin e pushtuar”, citohet të ketë thënë ai.

Sidoqoftë, pas më shumë se 10 muaj luftimesh, as Rusia dhe as Ukraina nuk duken të gatshme për të nisur negociatat për t’i dhënë fund luftës.

Të dyja vendet kanë përmendur kushtet që duhet të plotësohen për të arritur një marrëveshje paqeje. /Telegrafi

Publikime te ngjashme