fbpx

Inteligjenca britanike: Ukrainasit befasojnë me kundërofensivën në jug, rusët nuk dinë si të reagojnë

HomeLajmeBota

Inteligjenca britanike: Ukrainasit befasojnë me kundërofensivën në jug, rusët nuk dinë si të reagojnë

Oficerët e inteligjencës britanike publikuan një deklaratë këtë mëngjes për gjendjen e luftës në Ukrainë.

Tema e ditës së sotme në komunikatën e shkurtër ishte kundërofensiva e Ukrainës në jug të vendit, e cila po ndodh ditët e fundit pa shumë informacione.

“Nga 29 gusht 2022, Forcat e Armatosura të Ukrainës po kryejnë operacione sulmuese në jug të Ukrainës. Një element i kësaj ofensive është një përparim i vazhdueshëm në një front të gjerë në perëndim të lumit Dnieper, duke u fokusuar në tre akse brenda territorit të pushtuar nga Rusia. Rajoni Kherson”, shkruajnë britanikët.

“Operacioni ka objektiva të kufizuara të menjëhershme, por forcat ukrainase ka të ngjarë të kenë arritur një shkallë të papritur taktike, duke përfituar nga logjistika, administrimi dhe udhëheqja e dobët në forcat e armatosura ruse”.

“Ndërsa luftimet vazhdojnë gjithashtu në sektorët e Donbass dhe Kharkiv, një vendim kyç për komandantët rusë në ditët në vijim do të jetë se ku të drejtojnë çdo forcë rezervë operacionale që ata mund të krijojnë”, shkruajnë britanikët.

Ukraina ka vazhduar me aksione për të çliruar qytete të okupuara nga forcat ruse, të cilat nisin pushtimin më 24 shkurt.

x