Kategoria: Shkencë

Zbulohet vrima e zezë që mund ta zhdukë Tokën

Shkencëtarët kanë zbuluar një vrimë të madhe të zezë që endet rreth galaktikës tonë – Rrugës së Qumështit – dhe që mund ta gëlltisë Tokën....

Shkenca: Njerëzit që harrojnë janë inteligjent

Një studim i botuar në qershor të vitit 2017 në “Neuron” ka këtë për të thënë: të harrosh për disa gjëra mund të nënkuptojë që truri yt...

Ky është Bennu, asteroidi që mund të shkatërrojë njerëzimin

NASA ka shpërndarë fotot dhe videon e parë të filmuar nga sonda OSIRIS REx, që pas një udhëtimi dy miliardë kilometrash po i afrohet dhe mundësisht do të...

Astronomët zbulojnë ‘supër-Token’, gjendet gjashtë vite dritë larg

Astronomët kanë zbuluar një planet të ngrirë i cili është tre herë më i madh se toka, dhe që ‘orbiton’ një yll që  gjendet vetëm gjashtë vite dritë...

Pastroni dhëmbët tuaj dhe erën e keqe të gojës vetëm me 1 përbërës

Të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është higjena e gojës. Por edhe në rastet kur pastrimi bëhet dy apo tre herë në ditë me furçë, në dhëmbë mbeten...

”The Independent” Kjo do jetë feja kryesore në botë në vitin 2070

Në vitin 2015 popullsia myslimanëve llogaritej 1.8 miliard në gjithë botën. Kjo do të thotë 24% e gjithë popullsisë globale. Krishterimi është aktualisht feja...

Feja dhe shkenca, kundërshtare apo bashkudhëtare?

Kur dëgjojnë këtë pyetje jetësore, duke ditur se feja dhe shkenca kanë ndikim të madh në jetën e njerëzve, disa me prirje dhe bindje ateiste, përgjigjen e...

E thotë shkenca dhe Kurani: Këtë e thonë njerëzit 72 orë para vdekjes

Pak para se të vdesin, njerëzit parandiejnë se janë duke shkuar diku nga kjo botë, ndiejnë se do të udhëtojnë. Disa madje i shohin të afërmit e tyre të...

Lindja e diellit në perëndim, shkencëtarët paralajmërojnë për atë që thuhet në Kuran

Sipas shkrimit të medieve ndërkombëtare, të cilat i referohen burimeve të Agjencisë Kozmike Amerikane NASA, nuk është larg dita kur Dielli do të lind nga...

Veturat elektrike në Evropë tejkalojnë një milionëshin

Në Evropë ka sot më shumë se një milion makina elektrike, pasi shitjet u rritën me më shumë se 40 për qind në gjysmën e parë të vitit. Sipas shifrave më...