Kategoria: Lajme

“The Telegraph” zbulon problemin e BE-së me vizat pak para vendimit për Kosovën

127 milionë qytetarët nga Turqia, Kosova, Ukraina dhe Gjeorgjia që do të përfitojnë nga liberalizimi i vizave, sipas një hulumtimi të bërë nga “The...

“Festë në Prishtinë, zemërim në Beograd” shkruajn mediat Kroate

Mediumi kroat Jutarnji.hr, nëpërmjet një artikulli të saj ka shkruar edhe rreth pranimit të Kosovës në UEFA. Në Prishtin e Tiran festohet ndersa ne Beograd ka...

Federata e Futbollit të Turqisë uron Kosovën për pranimin në UEFA (Foto)

Federata e Futbollit të Turqisë ka publikuar një mesazh urimi për Kosovën e cila u pranua si anëtare me të drejta të plotë në UEFA, raporton Anadolu Agency...

Serbia nuk dorëzohet, paralajmëron ankesë kundër UEFA’s në gjykatën e Lozanës

Marko Djuric ka thënë se kanë argumente që pranimin e Kosovës në UEFA ta dërgojnë në gjykatën e Luzanës. Drejtori i zyrës për Kosovën në Qeverinë e...

Antarsimi i Kosovës në UEFA, bashkoj politikën shqiptare

Lajmi i pranimit të Kosovës në institucionin më të lartë të futbollit botëror bashkoi shqiptarët në të gjithë trevat, por edhe në mbarë diasporën. Por ky...

Ambasada amerikane uron pranimin në UEFA, me përgjigjen për Serbinë

Ambasada amerikane në Kosovë, përmes një postimi në faqen zyrtare në Facebook ka uruar Kosovën për anëtarësimin në UEFA, bashkangjitur me përgjigjen e...

Kosova bëhet antare e UEFA-së

Kosova pranohen në UEFA me 28 vota pro  abstenime 2 dhe 24 kunder,me gjith pengesat që dolen gja votimit te ndryshimeve te neneve që jan nderlidhur me votimin për...

Këto janë vendet që qytetarët e Kosovës mund të udhëtojnë pa viza

Pritet që të mërkurën Brukseli t’ua hap dyert qytetarëve të Kosovës për të lëvizur lirshëm në Zonën e Shengenit. Tashmë Komisioni Evropian ka marrë...

Ja cilat jan rregullat që qytetaret e Kosoves duhet ti plotsojn në rast se udhëtojn në shtetet e Evropes

Shumë qytetarë të Kosovës, janë në ethe të pritjes së marrjes së rekomandimit për datën se kur ata do të kenë mundësi të lëvizin të lirë në vendet...

Mediat ruse: Serbia po largohet nga Rusia

Pluhuri ende nuk është ulur nga zgjedhjet parlamentare të 24 prillit në Serbi. Në shumicën e vendeve evropiane, fitorja e qartë e kryeministrit Aleksandër Vuçiq...