Kategoria: Lajme

Publikohen pamje të rralla të shkatërrimit të bazava ushtarake serbe nga NATO

Pamje të rralla filmike janë publikuar nga “Zastava Film”, në 20 vjetorin e bombardimeve të NATO-së mbi Jugosllavinë. Që nga Beogradi deri në Gjilan, kudo...

Limaj komenton gjuhën e Milaim Zekës: Ai nuk është pjesë e Nismës

Kryetari i Nisma Socialdemokrate, Fatmir Limaj, thotë se gjuha e përdorur në Kuvendin e Kosovës gjatë viteve të fundit është rënduar. E ai që pothuajse hedh...

Çka kishte zbuluar Julian Assange i WikiLeaks për Serbinë dhe Kosovën?

Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange kishte zbuluar me shumë se 800 sekrete diplomatike, duke filluar nga fakti se Perëndimi kërkon pavarësinë e Kosovës nga...

Dy vëllezërit Demaku, njëri ish’kryetar i Drenasit, tjetri ish’deputet, dërgohen në burg

Ish-kryetari i Drenasit Nexhat Demaku si dhe ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës Fadil Demaku, janë dërguar të premtën përfundimisht në burg për vuajtje dënimi....

Loja e ping pong-ut e të korruptuarve/ Hoxhaj sulmon Haradinajn: Kosova nuk ishte kaq keq kur kryeministri ishte i PDK-së

Partia Demokratike e Kosovës ka mbajtur sot kuvendin zgjedhor të saj në Prizren. Zëvendëskryetari i kësaj partie, Enver Hoxhaj ka thënë se Kosova e vitit 2019,...

Hisen Berisha: Ne u themeluam nga Ministria e Mbrojtjes dhe ministri Ahmet Krasniqi

Komandanti në Betejën e Koshares, Hisen Berisha, ka dhënë një rrëfim ekskluziv për Blic Interview me Astrin Gashin, për njërën ndër betejat më të lavdishme...

Këta janë dy personat që dyshohet se vranë dhe dogjën veteranin e UÇK-së në Skenderaj

Gjatë ditës së djeshme Policia e Kosovës ka arrestuar dy persona, të cilët dyshohet se e kanë ekzekutuar dhe pastaj e kanë djegur në veturë e tij Ilir Zeqirin,...

U përmend si rekrutues i Glauk Konjufcës në SHIK- Flet Fadil Lepaja

Dardan Molliqaj në fjalën e tij në Kuvendin e Kosovës, ka prezantuar fakte përmes të cilave pretendon se Glauk Konjufca ka punuar në SHIK gjatë periudhës kohore...

Sekretet më të mëdha që zbuloi Julian Assange

Julian Assange u arrestua të enjten në Londër. Ai ndërtoi një reputacion si themeluesi i Wikileaks, duke zbuluar top sekrete. Këto janë disa nga rrjedhjet më të...

Beogradi zyrtar nis fushatën e fyerjeve si në kohën e Millosheviqit: Termi “shiptari” në njoftimin zyrtar

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën, Marko Gjuriqi, sot në kumtesën zyrtare për media, shqiptarët e Kosovës i ka quajtur me termin fyes shiptari...