Kategoria: Ekonomi

Bankat rrisin çmimet për mirëmbajtje të llogarive

Disa banka komerciale që veprojnë në Kosovë, kohëve të fundit kanë shtrenjtuar tarifat për shërbime për klientët dhe bizneset, konkretisht tarifat në...

“MEKA” një ndër kompanitë e mishit më e kërkuara këto ditë, 100% e sigurtë dhe vendore (Video)

Në këto ditë të skandaleve me mishin, ajo çka po kërkohet më shumë nga qytetarët duke insistuar e duke qenë të sigurtë, në atë që konsumojnë nga...

Përplasja e këtyre 3 gjeografive, është duke krijuar një rend të ri botëror

Gjatë 7 dekadave të shkuara, bota është formësuar nga një marrëdhënie e fortë transatlantike me Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Europian që diktuan...

Raporti i “Doing Business 2019”: Kosova zbret për 4 vende

Kosova është në mesin e ekonomive të mbarë botës që ka pasur përmirësimin në reformat e të bërit biznes, thuhet në raportin e “Doing Business 2019”, të...

Ja sa përqind e shqiptarëve kanë 50 mijë euro në bankë!

Shumica dërrmuese e familjeve shqiptare kanë të ardhura vetëm sa për konsum dhe nuk ia dalin dot të kursejnë para. Top Channel publikon të dhënat zyrtare të...

Dalin shifrat/ Si jetojnë shqiptarët? Me sa lekë ra paga mesatare mujore?

Paga mesatare në ekonomi i është kthyer rënies përgjatë tremujorit të parë të vitit, duke konfirmuar edhe njëherë që ekonomia e vendit po i largohet...

Pse Arabia Saudite do të mbesë superfuqia energjetike?

Nëse lexon gazetat këto kohë, mund të mendosh se bumi i shumëpërfolur i prodhimit të energjisë në SHBA është aq i fortë sa do ta bëjë Arabinë Saudite dhe...

Kriza e lirës së Turqisë – gjashtë gjërat që duhet të dini!

Turqia është në mes të një krize financiare me rënien e monedhës së saj, lirës turke, në ditët e fundit mes përkeqësimit të marrëdhënieve me aleatin e...

Euro para kolapsit?

Euro do të pësojë kolaps pa garancitë e BQE-së, paralajmëroi sot partia italiane e Ligës Veriore. Sipas parashikimit të tyre, euro do të shembet nëse Banka...

Shifrat e kredive të kosovarëve nëpër banka

Banka Qendrore e Kosovës thotë se kemi një rritje të kredive që janë marr nga qytetarët dhe bizneset. Të dhënat e publikuara tregojnë se kreditë kanë arritur...