fbpx

“Incidenti i pashpjegueshëm”/ Mister si u vranë dhe plagosën ushtarët rus në centralin bërthamor në Ukrainë

HomeLajmeBota

“Incidenti i pashpjegueshëm”/ Mister si u vranë dhe plagosën ushtarët rus në centralin bërthamor në Ukrainë

Disa ushtarët rusë janë vrarë dhe plagosur në një ‘incident të pashpjegueshëm’ misterioz në centralin bërthamor të okupuar në Zaporizhzhia në Ukrainë.

Dmytro Orlov, kryebashkiaku i Enerhodarit ku ndodhet stacioni, tha se trupat ishin ‘aq të frikësuar sa vrapuan në panik’, disa prej të cilëve po marrin kujdes intensiv në spital.

Njerëzit e Putinit kishin përdorur termocentralin për të ruajtur shumë nga armët e tyre, duke përfshirë sistemet raketore.

Presidenti i agjencisë bërthamore ukrainase Energoatom kishte paralajmëruar të premten se situata ishte ‘jashtëzakonisht e tensionuar’, me deri në 500 ushtarë rusë që kontrollonin vendndodhjen.

“Okupatorët po sjellin makineritë e tyre atje, duke përfshirë sistemet raketore, nga të cilat ata tashmë bombardojnë anën tjetër të lumit Dnipro dhe territorin e Nikopolit”, tha Petro Kotin, duke iu referuar qytetit përtej ujit.

“Ata kontrollojnë fizikisht perimetrin. Makineritë e rënda dhe kamionët e pushtuesve me armë dhe eksplozivë mbeten në territorin e termocentralit bërthamor të Zaporizhzhias”, tha ai.

Sipas kryetarit Orlov, nëntë ushtarë u dërguan në spitalin lokal me shkallë të ndryshme dëmtiminga incidenti ende i paqartë.

Ai tha: “Njëri prej tyre u soll në një gjendje të rëndë dhe është vendosur në kujdes intensiv.

“Disa kanë vdekur, por ne nuk mund ta përmendim numrin e saktë të tyre për momentin.”

Ai vazhdoi: “Ata ishin aq të frikësuar sa vrapuan nëpër territorin e stacionit në panik dhe bllokuan dy turne të personelit operativ në uzinë për një kohë shumë të gjatë.

Centrali Zaporizhzhia, i cili krijon rreth 20 për qind të energjisë elektrike të Ukrainës, u kap nga forcat ruse më 4 mars dhe tani ata kontrollojnë ndërtesat administrative dhe stacionin.

COMMENTS

x