fbpx

Imagjinata e shfrenuar e gazetarit rus – në televizion bën thirrje për mbytjen e fëmijëve ukrainas në lumë

HomeLajmeBota

Imagjinata e shfrenuar e gazetarit rus – në televizion bën thirrje për mbytjen e fëmijëve ukrainas në lumë

Një drejtor i Russia Today ka provokuar zemërim pasi bëri komente shqetësuese duke bërë thirrje për gjenocid ndaj ukrainasve dhe duke thënë se ai do të mbyste fëmijët.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Anton Krasovsky, 47, që atëherë është pezulluar nga kanali i mbështetur nga Kremlini, një veprim që komentuesit e kanë përshkruar si “shumë të vonë” pasi retorika anti-ukrainase në Rusi përshkallëzohet dhe bëhet gjithnjë e më e dhunshme.

Drejtori i Transmetimit ka bërë komente të ndyra edhe më parë dhe konsiderohet ekstrem edhe në mesin e mbështetësve të luftës së Putinit.

Krasovsky, i cili është një gazetar senior në RT, i bëri komentet gjatë një interviste me Sergei Lukyanenko, një autor rus i fantashkencës, i cili gjithashtu ka pikëpamje agresive anti-ukrainase.

Në pamjet tmerruese të intervistës, Krasovsky bën një sërë deklaratash duke sugjeruar se do të vriste fëmijët ukrainas dhe përdor sharje fyese gjatë gjithë kohës.

Krasovsky i bëri komentet në përgjigje të rrëfimit të Lukyanenkos se si, kur ai vizitoi për herë të parë Ukrainën në vitet 1980, fëmijët i thanë atij se do të jetonin një jetë më të mirë nëse Moska nuk do të pushtonte vendin e tyre.

“Duhet të ishin mbytur në lumë, aty ku notojnë rosat… Vetëm mbytini ata fëmijë, mbytini në Tysyna (lumë)”, citohet të ketë thënë ai.

Teksa flet, Krasovsky mund të shihet duke ngritur grushtin dhe duke treguar se si do të mbyste fëmijët.

Ai më vonë thotë – me një buzëqeshje në fytyrë – se të gjithë ukrainasit duhet të vriten dhe se ai do t’i djegë të gjallë në shtëpitë e tyre.

Krasovsky bën kërcënime të tjera të dhunshme gjatë pjesës tjetër të intervistës, duke përfshirë duke thënë se Ukraina ‘nuk supozohet të ekzistojë fare’ përpara se të pyesë ‘a duhet Ukraina të mbetet fare në hartën e botës’.

Në një pjesë të shkurtër të intervistës, të shpërndarë në mediat sociale, Krasovsky gjithashtu qeshi me raportet se ushtarët rusë kishin përdhunuar gra të moshuara ukrainase gjatë pushtimit.

Dhe pas reagimit të gjerë, RT pezulloi prezantuesin e TV.

Kryeredaktorja e kanalit, Margarita Simonovna Simonyan, e përshkroi deklaratën e tij si ‘të egër dhe të neveritshme’.

“Është e vështirë të besohet se Krasovsky sinqerisht besonte se fëmijët duhet të mbyten”.

Ndërsa ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, ka bërë thirrje që atëherë për një ndalim global të RT.

Ai tha në Twitter: “Qeveritë që ende nuk e kanë ndaluar RT duhet ta shikojnë këtë fragment”.

Ndërkohë duke iu përgjigjur pezullimit të Krasovsky, Sarah Rainsford e BBC ka vlerësuar se komentet e tij janë “vetëm maja e ajsbergut” dhe se “gjuha e urrejtjes është normë tani në televizionin shtetëror rus kur bëhet fjalë për Ukrainën”.

Mediat ruse vazhdojnë të bombardojnë njerëzit me mesazhe anti-ukrainase, me analistët që paralajmërojnë se urrejtja kundër ukrainasve në Rusi mund të jetë e ngulitur për breza.