Historia e Superkupës së Spanjës: Sa herë janë takuar Real Madridi e Barcelona dhe kush ka fituar më shumë ndeshje

3 minutes, 57 seconds Read

Një edicion i ri i El Clasico mes Real Madridit dhe Barcelonës do të zhvillohet të dielën (sot) kur dy skuadrat takohen në finalen e Superkupës së Spanjës.

Stadiumi “King Fahd” në Riad të Arabisë Saudite do të jetë vendi ku do të zhvillohet kjo ndeshje, takimi i 16-të mes dy skuadrave në këtë kompeticion.

Kjo e bën sezonin 2022/23 edicionin e nëntë të Superkupës së Spanjës me një El Clasico.

Sa herë janë takuar Real Madridi dhe Barcelona në Superkupën e Spanjës?

Los Merengues dhe Los Cules janë takuar në tetë edicione të Superkupës së Spanjës më parë, shtatë herë në formatin me dy ndeshje dhe një herë në formatin e katër finaleve.

Nga ato tetë barazime, Real Madridi ka dominuar kundërshtarët e tyre duke dalë fitues shtatë herë dhe duke u mundur vetëm një herë, në vitin 2012.

Historia e El Clasicos të Superkupës së Spanjës

Në vitin 1988, El Clasico e parë u luajt në një Superkupë pasi Real Madridi përfundoi duke mposhtur Barcelonën 2-0 në “Estadio Santiago Bernabeu”.

Ndeshja e kthimit në “Camp Nou” i dha titullin Real Madridit, pasi Barcelona u rikthye nga goli e Emilio Butragueno për të fituar 2-1 në natë, por u mund me rezultat të përgjithshëm.

Në vitin 1990, të dy skuadrat u takuan përsëri në turne dhe këtë herë rezultati ishte edhe më i theksuar, me Los Merengues që fituan me rezultatin 4-1 në kryeqytet pas një fitoreje 1-0 në Barcelonë në ndeshjen e parë.

Tre vjet më vonë, një tjetër El Clasico u zhvillua dhe rezultati ishte 4-2 në total në favor të Los Blancos, me një fitore 3-1 në “Bernabeu” e ndjekur nga një barazim 1-1 në “Camp Nou”.

Në vitin 1997, Real Madrid dhe Barcelona u takuan gjithashtu në fillim të atij sezoni dhe skuadra katalanase ishte në kontroll pas një fitoreje 2-1 në ndeshjen e parë, por Real Madrid fitoi ndeshjen e dytë 4-1 në Madrid.

Në vitin 2012, Barcelona më në fund ishte në gjendje të mposhtte Real Madridin me tre gola nga Lionel Messi në të dy ndeshjet, fillimisht në një barazim 2-2 në Bernabeu dhe më pas në një fitore 3-2 për katalanasit në “Camp Nou”.

Një vit më vonë, rezultati i përgjithshëm ishte 4-4, por me një fitore të Real Madridit, për shkak të vlerës së dyfishtë të golave ​​të shënuar jashtë shtëpisë pas fitores 3-2 të Barcelonës në Kataluni dhe 2-1 të Real Madridit në kryeqytet.

Viti 2018 ishte hera e fundit që u zhvillua me formatin larg Spanjës, pa gjysmëfinale dhe do të ishte edhe i fundit që luhej në territorin spanjoll.

Në atë edicion, Real Madridi ishte edhe një herë fitues me një fitore të përgjithshme 5-1 pasi fitoi të dyja ndeshjet, 3-1 në Camp Nou dhe 2-0 në Bernabeu.

El Clasico i fundit në Arabinë Saudite

Në janar të vitit të kaluar, Los Cules dhe Los Merengues u takuan në gjysmëfinale në tokën e Arabisë Saudite.

Ndeshja ishte gjysmëfinale, sesa finale siç do të jetë këtë vit dhe ka qenë në të gjitha takimet e mëparshme.

Shkoi në kohën shtesë, pas barazimit 2-2 pas 90 minutash dhe Real Madridi kaloi 3-2 dhe fitoi finalen./Telegrafi

Publikime te ngjashme