Haziri publikon video deklaratën e Rugovës ku fliste për UÇK-në: “Organizatë e krijuar nga patriotët që luftuan për lirinë e Kosovës”

0 minutes, 29 seconds Read

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Lutfi Haziri në ditën e Marshi për Liri, ka shpërndar një video ku ish-presidenti, Ibrahim Rugova flet për UÇK-në.

Gjatë gjykimit të Sllobodan Millosheviq, Rugova si dëshmitar kundër tij, pati folur për rolin si dhe krijumin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

“Ajo ka qenë një organizatë që është krijuar nga populli, nga njerëzit, nga patriotët kur ka filluar sulmi ushtarak mbi Kosovën dhe kanë luftuar për Lirinë e Kosovës.” – thoshte ndër të tjera Rugova.

Publikime te ngjashme