Gjykatësja thotë se SHBA nuk mund ta ndalojë TikTok për momentin

HomeBota

Gjykatësja thotë se SHBA nuk mund ta ndalojë TikTok për momentin

Përdoruesit e TikTok-ut në SHBA morën një frymë lehtësimi të premten e kaluar pasi gjyqtarja amerikane Wendy Beetlestone lëshoi ​​një urdhër të përkohshëm kundër urdhrit të Trump për ndalimin e TikTok-ut.

Aplikacioni, një nga më të njohurit në shtetet, u lejon përdoruesve të krijojnë video në formë të shkurtër për të ndarë me të tjerët, transmeton Telegrafi.

Në shtator, presidenti Donald Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv që bënte thirrje që TikTok të ndalohej në shtetet nëse ByteDance nuk i shet aksionet e saj në SHBA.

Trump pretendoi se aplikacioni, me 80 milionë përdorues amerikanë në muaj, vjedh të dhëna personale nga konsumatorët amerikanë dhe i dërgon ato të dhëna në Pekin. Një marrëveshje midis Oracle, Walmart dhe BytyeDance për të krijuar një firmë të re të quajtur TikTok Global pret miratimin e SHBA-së.

Gjykatësja Beetlestone, e cila lëshoi ​​urdhrin e saj të përkohshëm në një sallë gjykate federale në Pensilvani, tha në vendimin e saj se “përshkrimet e qeverisë amerikane të kërcënimit të sigurisë kombëtare të paraqitura për aplikacionin TikTok janë formuluar në mënyrë hipotetike”.

Si rezultat, gjyqtarja tha se ajo nuk mund të konstatonte se “rreziku i paraqitur nga qeveria tejkalon interesin publik” në urdhërimin e ndalimit. Gjykatësja tha se ndalimi i TikTok në shtetet do të shkaktonte “dëm të pariparueshëm” për përdoruesit e TikTok të cilët kërkuan masën e ndalimit.

Nëse ByteDance nuk ka punuar një marrëveshje për të shitur TikTok-un deri më 12 nëntor, kjo e fundit do të ndalohej në SHBA./telegrafi

COMMENTS