Connect with us

Lajme

Gjashtë gjyqtarë të VAR-it, shkarkohen pas “rastit Vinicius”…

Published

on

Kjo e diel ishte një tjetër ditë e trishtuar për futbollin spanjol. Real Madrid humbi 1-0 në fushën e FC Valencia në një takim të shënuar nga thirrjet e reja raciste nga tifozët vendas ndaj Vinicius Junior.

Braziliani kishte vendosur të drejtonte gishtin drejt fajtorëve, por asgjë nuk ndodhi. ‘Merengue’ dhe lojtari kritikuan ashpër rolin e arbitrave, si dhe të federatës që nuk veprojnë sa duhet sipas tyre kundër akteve raciste.

Por padyshim, afera e djeshme do t’i bëjë gjërat të ndodhin. Në të vërtetë, gazeta “AS” na thotë se gjashtë gjyqtarë të VAR-it u përjashtuan për sjellje të rëndë sot, përfshirë Ignacio Iglesias Villanueva, i cili drejtoi dje në VAR gjatë ndeshjes kundër Valencias, ku Vinicius u përjashtua nga fusha në fund të ndeshjes, i mbytur nga Hugo Duro.

Një sanksion që për rrjedhojë nuk ka të bëjë me këngët raciste, pasi sipas federatës, arbitri i fushës ka respektuar protokollin.

Advertisement