Gareth Bale pensionohet nga futbolli

4 minutes, 19 seconds Read

Ikona uellsiane e futbollit, Gareth Bale, e ka konfirmuar pensionimin nga futbolli aktiv përmes një postimi emocional në rrjetet sociale.

Ish-anësori i Real Madridit i ka dhënë fund karrierës së tij, në të cilën fitoi pesë tituj të Ligës së Kampionëve, tri trofe të La Ligas dhe tri Kupa të Botës për klube.

33-vjeçari ka shkruar një letër emocionuese, të cilën e ka publikuar të hënën.

“Pas shqyrtimit të kujdesshëm dhe të menduar, unë njoftoj tërheqjen time të menjëhershme nga futbolli me klube dhe përfaqësuese. Ndihem jashtëzakonisht me fat që kam realizuar ëndrrën time për të luajtur sportin që dua. Me të vërtetë më ka dhënë disa nga momentet më të mira të jetës sime. Rezultati më i lartë në 17 sezone, që do të jetë i pamundur të përsëritet, pavarësisht se çfarë rezervon kapitulli tjetër për mua”.

“Që nga kontakti im i parë në Southampton deri tek i fundit me LAFC dhe gjithçka ndërmjet, formoi një karrierë klubi për të cilën kam një krenari dhe mirënjohje të pamasë. Të luaja dhe të bëhesha kapiten 111 herë për vendin tim ka qenë me të vërtetë një ëndërr e realizuar”.

“Të shpreh mirënjohjen time për të gjithë ata që kanë luajtur rolin e tyre në këtë rrugëtim, është e pamundur. Ndjehem borxhli ndaj shumë njerëzve që më ndihmuan për të ndryshuar jetën time dhe për të formuar karrierën time në një mënyrë që nuk mund ta kisha ëndërruar kur e nisa për herë të parë në moshën nëntëvjeçare”.

“Për klubet e mia të mëparshme, Southampton, Tottenham, Real Madrid dhe në fund LAFC. Të gjithë menaxherët dhe trajnerët e mi të mëparshëm, stafi i dhomës së pasme, shokët e skuadrës, të gjithë tifozët e përkushtuar, agjentët e mi, miqtë dhe familja e mi të mrekullueshëm, ndikimi që keni pasur është i pamatshëm”.

“Prindërit e mi dhe motra ime, pa përkushtimin tuaj në ato ditë të hershme, pa një themel kaq të fortë, nuk do ta shkruaja këtë deklaratë tani, ndaj faleminderit që më keni vënë në këtë rrugë dhe për mbështetjen tuaj të palëkundur”.

“Gruaja dhe fëmijët e mi, dashuria dhe mbështetja juaj më kanë përcjellë. Pikërisht pranë meje për të gjitha ngritjet dhe uljet, duke më mbajtur të vendosur gjatë rrugës. Ju më frymëzoni të jem më i mirë dhe t’ju bëj krenarë”.

“Pra, unë vazhdoj me pritje në fazën tjetër të jetës sime. Një kohë ndryshimi dhe tranzicioni, një mundësi për një aventurë të re”.

“Për familjen time uellsiane… Vendimi im për t’u pensionuar nga futbolli ndërkombëtar ka qenë, deri tani, më i vështiri në karrierën time. Si ta përshkruaj se çfarë do të thotë për mua të jesh pjesë e këtij vendi dhe ekipi? Si mund ta artikuloj ndikimin që ka pasur në jetën time? Si t’i shpreh me fjalë ashtu siç ndihesha, çdo herë që vesh atë këmishën e Uellsit?”.

“Përgjigja ime është se nuk mund të bëja asnjë nga këto gjëra me drejtësi, thjesht me fjalë. Por, e di që çdo person i përfshirë në futbollin e Uellsit, ndjen magjinë dhe ndikohet në një mënyrë kaq të fuqishme dhe unike, kështu që e di që ju ndjeni atë që ndjej unë, pa përdorur fare fjalë. Udhëtimi im në skenën ndërkombëtare është ai që ka ndryshuar jo vetëm jetën time, por edhe atë që jam. Fati i të qenit uellsian dhe i përzgjedhur për të luajtur dhe kapiten për Uellsin, më ka dhënë diçka të pakrahasueshme me çdo gjë tjetër që kam përjetuar”.

“Jam i nderuar dhe i përulur që kam qenë në gjendje të luaja një rol në historinë e këtij vendi të jashtëzakonshëm, që kam ndier mbështetjen dhe pasionin e ‘murit të kuq’ dhe së bashku kemi qenë në vende të papritura dhe të mahnitshme”.

“Ndaja dhomën e zhveshjes me djemtë që u bënë vëllezër, dhe stafin e dhomës së pasme që u bënë familje, luajta për menaxherët më të jashtëzakonshëm dhe ndjeva mbështetjen dhe dashurinë e pavdekshme nga fansat më të përkushtuar në botë. Faleminderit secilit prej jush që ishit në këtë rrugëtim me mua”.

“Pra, tani për tani po tërhiqem, por jo larg skuadrës që jeton në mua dhe kalon nëpër venat e mia. Në fund të fundit, dragoi në këmishën time është gjithçka që më duhet”, shkruan mes tjerash në letrën e Bale. /Telegrafi

Publikime te ngjashme