Futja e vizave, anulimi i fluturimeve, ndalimi i Wagnerit! Mediat ruse raportojnë se Serbia do të nisë sanksionet në mars

4 minutes, 21 seconds Read

Nëse i besohet presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, vendosja e sanksioneve kundër Federatës Ruse nuk është më çështje muajsh. Aderimi i Serbisë në masat kufizuese të BE-së kundër Rusisë u raportua edhe nga disa media ruse. Disa shkruajnë se Serbia do t’i bashkohet paketës së parë të sanksioneve para fillimit të verës, ndërsa të tjerë thonë se masa e parë mund të miratohet në prill. Dyshohet se rikthimi i regjimit të vizave, anulimi i fluturimeve…

Prej kohësh pritet që Serbia të vendosë sanksione ndaj Federatës Ruse dhe refuzimi i saj për ta bërë këtë është një nga arsyet e ngecjes ose pezullimit të rrugës evropiane.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në nëntor të vitit të kaluar deklaroi se nuk ndjek politikë sanksionesh “veçanërisht ndaj atyre që na shpëtuan në vitin 2015 dhe që na ndihmuan në lidhje me integritetin territorial të vendit tonë”.

“Ky është thelbi dhe politika jonë. Ne mund të heqim dorë nga kjo, por e dini në cilin rast? Nëse do të ishte fjalë për fjalë një shpatë Damokleu mbi kokat tona, nuk do ta fshihja nga populli, do ta thoja”, shtoi ai, transmeton Ballkani.info.

Megjithatë, dhjetë ditë më parë dëgjuam një histori tjetër. Ai tha se po afrohet momenti kur Beogradi do të duhet të vendosë sanksione ndaj Rusisë dhe se pret presion pakrahasueshëm më të fortë nga Perëndimi në këtë drejtim.

“Le të shtyjmë kështu sa të mundemi, do ta di kur të jetë koha dhe nuk do t’u fsheh asgjë njerëzve. Ai moment ka kohë që po afrohet, kam frikë se nuk ka as muaj”, tha ai.

Deklaratat e presidentit të Serbisë patën jehonë edhe në Rusi, pasi Serbia së bashku me Bjellorusinë është i vetmi në Evropë që nuk ka vendosur sanksione ndaj Federatës Ruse. Disa media ruse tani po raportojnë se kjo do të ndodhë.

Shumica ndjekin adresat zyrtare të presidentit Aleksandar Vuçiq, por disa portale dhe agjenci lokale dhe rajonale shkuan një hap më tej.

Kështu, një nga agjencitë më të mëdha rajonale nga jugu i Rusisë, “South News Service” (Южная служба новостей) raportoi se ndër lajmet kryesore ishte informacioni se Serbia do të vendoste sanksione kundër Federatës Ruse, dhe se Aleksandar Vuçiq kishte dhënë urdhra departamenteve për të reduktuar në minimum të gjitha kontaktet me Moskën.

Sova-news.com, një portal me seli në qytetin rus të Saratovit, shkruan se një urdhër të tillë e ka dhënë Vuçiq. Në tekst thuhet se regjimi i vizave për qytetarët e Federatës Ruse do të futet tashmë në mars, ndërsa kufizimet kryesore do të hyjnë në fuqi para verës.

Raportohet se Beogradi është duke u përgatitur për paketën e parë dhe të dytë të sanksioneve, por po mendon t’i rregullojë ato në atë mënyrë që të shkaktojnë dëme minimale në ekonominë serbe.

Portali “Rex” shkruan se pakoja e parë e sanksioneve mund të futet që në prill dhe se ato do të prekin anëtarët dhe bashkëpunëtorët e grupit ushtarak Wagner, si dhe se do të ndalohet hyrja në Serbi.

Ndër mediat kryesore, Izvestia, afër Kremlinit, u mor me këtë çështje. Në tekst përmendet se “u njoftua më parë” se Vuçiq dha dritën jeshile për t’iu bashkuar masave kufizuese nën presionin e Perëndimit dhe se autoritetet kanë filluar të bëjnë paketat e para të kufizimeve. Ai gjithashtu thotë se regjimi i vizave mund të futet nga marsi. Izvestia nuk tregon në tekst se kush e ka publikuar më herët dhe nëse citon informacione të paraqitura nga portalet më të vogla ruse.

Kjo media raporton se ambasada ruse nuk ka marrë sinjale të tilla nga partnerët e saj serbë.

Teksti citon Milan Lazoviqin, koordinatorin e programit të Këshillit Rus për Çështje Ndërkombëtare, i cili theksoi se Perëndimi po i bën shumë presion Beogradit. Megjithatë, ai deklaroi se vendosja e mundshme e sanksioneve do të bëhet në një version më të butë dhe se nuk do t’i bashkohet të gjitha paketave evropiane, por do të jetë kufizime selektive. Lazoviq tha se është e mundur, për shembull, të anulohen fluturimet direkte.

Sreçko Gjukiq, një diplomat dhe ish-ambasador, thotë për Nova.rs se nuk pret që Serbia të vendosë sanksione kundër Rusisë kaq shpejt, saqë do t’i vendosë ato tani brenda një jave apo edhe një muaji.

“Mendoj se prioritet absolut i bashkësisë ndërkombëtare – BE-së dhe SHBA-së – është që të lidhet korniza apo marrëveshja bazë ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës dhe se në radhë të parë duhet të rregullohet çështja e Kosovës. Kjo është çështja e të gjitha çështjeve, sepse shkon në thelbin e sigurisë së Ballkanit Perëndimor. Sanksionet kundër Rusisë nuk janë të asaj natyre. Për momentin, ato kanë karakter ekskluzivisht politik. Shtrirja e tyre ekonomike është me të vërtetë modeste”, thekson Gjukiq. /Ballkani.info

Publikime te ngjashme