Forcat ukrainase godasin urën kryesore në jugun e pushtuar nga Rusia (Video)

HomeLajmeBota

Forcat ukrainase godasin urën kryesore në jugun e pushtuar nga Rusia (Video)

Forcat ukrainase kanë dëmtuar rëndë një urë që është kyçe për furnizimin e trupave ruse në Ukrainën jugore, tha një zyrtar rajonal të mërkurën.

Rajoni jugor Kherson është aktualisht nën pushtimin rus dhe nënkryetari i tij – Kirill Stremousov – ka konfirmuar se ura, e cila kalon mbi lumin Dnipro, është goditur 11 herë me raketa të mërkurën.

Në komentet e transmetuara nga agjencia ruse e lajmeve Interfax, ai vuri në dukje se ura pësoi dëmtime serioze, por nuk ishte e mbyllur për trafik.

“Ura është në gjendje të keqe tani,” tha Stremousov, sipas Interfax. “Ura nuk ishte e mbyllur, trafiku nëpër të po vazhdon ende, por situata është serioze.”

Ura 1.4 kilometra është kalimi kryesor përtej lumit Dnipro në rajonin Kherson. Nëse bëhet i papërdorshëm, do të ishte e vështirë për ushtrinë ruse të vazhdojë të furnizojë forcat e saj në rajon mes sulmeve të përsëritura ukrainase.

COMMENTS

x