Forbes zbulon detaje nga biseda e tensionuar mes Biden dhe Xi Jinping

1 minute, 15 seconds Read

Ndërsa tensionet mbi Tajvanin po ziejnë, Presidenti Joe Biden i përsëriti presidentit kinez Xi Jinping gjatë një bisede telefonike të enjten se SHBA nuk e ka ndryshuar qëndrimin e saj ndaj Tajvanit, sipas leximeve nga të dy vendet, duke përfshirë një raport ogurzi të bisedës nga Ministria kineze të Punëve të Jashtme, shkruan Forbes.

Shtetet e Bashkuara nuk duhet të mbështesin pavarësinë e Tajvanit sepse “ata që luajnë me zjarrin do të humbasin prej tij”, sipas leximit kinez, i cili thoshte se Biden pohoi se nuk e mbështet pavarësinë e Tajvanit.

Administrata e Bidenit e ka bërë të qartë më parë se nuk e mbështet pavarësinë e Tajvanit – e cila ka qenë prej kohësh politika e SHBA-së – por një udhëtim i ardhshëm i raportuar në Tajvan nga kryetarja e Dhomës Nancy Pelosi (D-Kalifornia) ka nxitur tensione të mëtejshme midis SHBA-së dhe Kinës kohët e fundit.

Biden theksoi se politika e SHBA-së ndaj pavarësisë së Tajvanit nuk ka ndryshuar, tha Shtëpia e Bardhë, duke sqaruar se Biden tha se “kundërshton fuqishëm përpjekjet e njëanshme për të ndryshuar status quo-në”.

Sipas Shtëpisë së Bardhë, telefonata zgjati 137 minuta, duke filluar në 8:33 të mëngjesit dhe duke përfunduar në 10:50 të mëngjesit.

Kjo është telefonata e parë e Biden dhe Xi që nga marsi, dhe e pesta që kur Biden mori detyrën në janar 2021.

Publikime te ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *