Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi miratimin e një vaksine koronavirus për t’u përdorur të martën, duke e pretenduar atë si një “botë të parë”, mes shqetësimit të vazhdueshëm dhe pyetjeve të papërgjigjura mbi sigurinë dhe efektivitetin e saj, shkruan CNN.

“Një vaksinë kundër koronavirusit është regjistruar për herë të parë në botë këtë mëngjes”, tha Putin në televizionin shtetëror. “Unë e di që funksionon mjaft në mënyrë efektive, ai formon një imunitet të qëndrueshëm”.
Putini shtoi se njëra nga vajzat e tij tashmë e kishte marrë atë; ai tha që ajo kishte një temperaturë pak më të lartë pas secilës dozë, por që: “Tani ajo ndjehet mirë”.

E zhvilluar nga Instituti Gamaleya me seli në Moskë, vaksina është emëruar Sputnik-V, një referencë për lëshimin e befasishëm të vitit 1957 të satelitit të parë në botë nga Bashkimi Sovjetik. Ende nuk duhet të kalojë në gjyqe thelbësore të Fazës 3, ku do të administrohej për mijëra njerëz.

Pretendimi i fitores nga Putin në përpjekjet globale për të bërë një vaksinë efektive kundër Covid-19 vjen në mes të sugjerimeve që Rusia ka prerë qoshet thelbësore në zhvillimin e saj.

Kritikët thonë se shtytja e vendit për një vaksinë është pjesërisht për shkak të presionit politik nga Kremlin, i cili është i prirur të portretizojë Rusinë si një forcë shkencore globale.

Rusia nuk ka lëshuar të dhëna shkencore në testimin e saj dhe CNN nuk është në gjendje të verifikojë sigurinë ose efektivitetin e kërkuar të vaksinës.

Përkundër kësaj, zyrtarët rusë kanë thënë për CNN se të paktën 20 vende dhe disa ndërmarrje amerikane kanë shprehur interes për vaksinën.

Kirill Dmitriev, kreu i Fondit Rus të Investimeve Direkte (RDIF), i cili po financon studimin e vaksinave, tha se interesi nga vendet e tjera për mbi një miliard doza të vaksinës ishte marrë.

“Ne kemi parë një interes të konsiderueshëm për vaksinën ruse të zhvilluar nga Instituti Gamaleya jashtë vendit. Për më tepër, ne kemi marrë aplikime paraprake për mbi 1 miliard doza të vaksinës nga 20 vende,” tha ai të martën, transmetron Gazeta Metro.

“Së bashku me partnerët tanë të huaj, ne jemi tashmë të përgatitur për të prodhuar mbi 500 milion doza vaksinash në vit në pesë vende, dhe plani është që të rritet kapaciteti prodhues edhe më i lartë. Deri më tani, vendet në Amerikën Latine, Lindjen e Mesme dhe Azinë kanë shfaqur interesin më të madh për vaksinën, dhe ne jemi gati të përfundojmë një numër kontratash për blerjen e vaksinës ”.

Dmitriev tha se provat e fazës 3 të vaksinës do të fillonin të Mërkurën në Rusi, dhe se ato do të zhvilloheshin edhe në vende të tjera.

“Tashmë kemi arritur marrëveshje për kryerjen e provave përkatëse të vaksinës Gamaleya (jashtë) me partnerë nga Emiratet e Bashkuara Arabe, Arabia Saudite dhe një numër vendesh të tjera,” tha ai.