Connect with us

Bota

FBI-ja arreston rusët që dyshohet se qëndronin pas bibliotekës pirate “më të madhe në botë” të librave elektronikë

Published

on

Forcat e FBI-së arrestuan dhe dënuan dy individë rusë për shkelje kriminale të së drejtës së autorit për përfshirjen e tyre të supozuar me bibliotekën elektronike pirate Z-Library. Faqja piraterike Z-Library, e cila ekziston që nga viti 2009, e cilësoi veten si “biblioteka më e madhe në botë e librave elektronikë” përpara se qeveria amerikane të mbyllte faqen në fillim të këtij muaji.

Sipas Departamentit të Drejtësisë, dyshja në fjalë, Anton Napolsky dhe Valeriia Ermakova, u arrestuan në Argjentinë me kërkesë të qeverisë amerikane më 3 nëntor. Përveç shkeljes penale të së drejtës së autorit, të dy po përballen edhe me akuzat për pastrim parash dhe mashtrim.

Qeveria e SHBA mbylli dhe sekuestroi domenet e lidhura me Z-Library në kohën e arrestimit të tyre, por, siç vërehet nga Ars Technica, disa përdorues janë ende në gjendje të hyjnë në sajtin në rrjetin e errët, raporton The Verge, transmeton Telegrafi.

“Të pandehurit supozohet se kanë operuar një faqe interneti për më shumë se një dekadë, qëllimi qendror i së cilës ishte sigurimi i pronës intelektuale të vjedhur, në kundërshtim me ligjet e të drejtave të autorit”, tha në një deklaratë Michael Driscoll, ndihmësdrejtori përgjegjës i FBI-së.

Tutje ai shton: “Krimet e vjedhjes së pronësisë intelektuale i privojnë viktimat e tyre si nga zgjuarsia ashtu edhe nga të ardhurat e fituara me vështirësi”.

Z-Library ishte shtëpi e mbi 11 milionë titujve piraterik të librave elektronikë dhe letrave akademike, të cilat përdoruesit mund t’i shkarkonin dhe lexonin falas. Me kalimin e viteve, faqja u shfaq si një burim për studentët që nuk mund të përballonin blerjen e librave të shtrenjtë të kolegjit.

Siç theksohet nga Vice, arrestimi i Napolsky dhe Ermakova vjen menjëherë pasi Shoqata e Autorëve, një organizatë për shkrimtarët që mbron mbrojtjen e të drejtave të autorit, paraqiti një ankesë në Zyrën e Përfaqësuesit të Tregtisë së SHBA-së me 7 tetor.

Ankesa citon trendin në rritje të përdoruesve në TikTok që promovojnë Z-Library si një mënyrë për të marrë libra falas dhe vëren se hashtag-u “zlibrary” ka mbi 19 milionë shikime në platformë. Ai përmend gjithashtu një bibliotekë tjetër pirate të librave elektronik, Libgen, duke argumentuar se të dy faqet kanë një ndikim “të pallogaritshëm dhe vërtet shkatërrues” në komunitetin e shkrimit. /Telegrafi

Advertisement