Connect with us

Bota

Erdogan deklarohet për shpërthimin në Stamboll

Published

on

Të paktën gjashtë persona janë vrarë dhe 53 janë plagosur pas një shpërthimi në një rrugë të frekuentuar këmbësore në qendër të Stambollit, ka thënë presidenti i Turqisë.
Recep Tayyip Erdogan e quajti shpërthimin një “sulm” dhe tha se gjashtë persona u vranë dhe 53 u plagosën në Avenue Istiklal në zonën e Taksim.

Guvernatori i Stambollit Ali Yerlikaya gjithashtu postoi në Twitter numrin e të vdekurve dhe tha se të plagosurit po trajtoheshin.

“Për fat të keq, në shpërthimin që ndodhi sot në rrugën Istiklal, numri i të vdekurve është rritur në gjashtë dhe numri i të lënduarve në 53. I urojmë mëshirën e Zotit për ata që humbën jetën dhe shërim të shpejtë për të lënduarit”, tha ai.

Shpërthimi ndodhi rreth orës 16:20 me orën lokale (13:20 GMT). Transmetuesi shtetëror TRT tregoi video të ambulancave dhe policisë që po shkonin në vendngjarje.

Përdoruesit e mediave sociale thanë se dyqanet ishin mbyllur dhe rruga u mbyll.

Shkaku i shpërthimit nuk dihet menjëherë.

Pesë prokurorë janë caktuar për të hetuar shpërthimin, tha agjencia shtetërore e lajmeve Anadolu.

“Ngushëllimet e mia për ata që humbën jetën në shpërthimin në Avenue Istiklal”, shkroi në Twitter kryebashkiaku Ekrem Imamoglu.

Rregullatori RTUK i Turqisë vendosi një ndalim transmetimi për mbulimin e shpërthimit rreth një orë pasi ndodhi. Ai i pengon transmetuesit të shfaqin video të momentit të shpërthimit ose pasojave të tij.

Istiklal Avenue është një rrugë për këmbësorë e njohur për turistët dhe vendasit dhe është e mbushur me dyqane dhe restorante.

Turqia pësoi disa bomba vdekjeprurëse midis 2015 dhe 2017 nga Shteti Islamik dhe grupet kurde të jashtëligjshme.

Advertisement