fbpx
HomeLajmeBota

Emiratet e Bashkuara Arabe heq bojkotin ndaj Izraelit: lejojnë përfundimin e marrëveshjeve ekonomike

Emiratet e Bashkuara Arabe hoqën bojkotin e produkteve izraelite dhe lejuan marrëveshje tregtie dhe financiare midis dy vendeve.

Qëllimi i dekretit ekzekutiv të Presidentit të Emirateve Khalifa bin Zayed al-Nahyan është “të mbështesë bashkëpunimin dypalësh me qëllim të vendosjes së marrëdhënieve dypalëshe”, njoftoi të Shtunën agjensia shtetërore e lajmeve WAM.

Në të njëjtën kohë, linja ajrore izraelite El Al po prezanton linjën e parë të drejtpërdrejtë Tel Aviv – Abu Dhabi, e cila do të sjellë delegacionin dhe këshilltarët izraelitë të presidenti amerikan Donald Trump, i cili ishte ndërmjetës në krijimin e marrëdhënieve diplomatike midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe në 13 gusht, në Abu Dabi.

Këshilltari i lartë i Trump, Jared Kushner gjithashtu do të udhëtojë me aeroplanin e El Al Airlines, tha një zyrtar amerikan.

Ky dekret pason marrëveshjen e paqes midis Izraelit dhe Emirateve më 13 gusht, me ndërmjetësimin e Shteteve të Bashkuara, e cila duhet të çojë në normalizimin e plotë të marrëdhënieve diplomatike midis dy vendeve.

Negociatat mbi detajet, të tilla si hapja e ambasadave, lidhjet tregtare dhe të transportit, janë në pritje përpara nënshkrimit zyrtar të marrëveshjes midis Izraelit dhe Emirateve.

Nuk ka asnjë kompani ajrore zyrtare mes tyre dhe është e paqartë nëse El Al do të ketë një leje për të fluturuar në hapësirën ajrore saudite, pasi Arabia Saudite nuk ka krijuar marrëdhënie diplomatike me Izraelin.

COMMENTS

x