Ekspertët flasin për pasojat që shkakton sheqeri – Çfarë ndodh nëse hiqni dorë për vetëm 30 ditë

1 minute, 35 seconds Read

Nuk ka gjasa që një person të jetë në gjendje të braktisë plotësisht përdorimin e sheqerit, sepse ai gjendet në shumicën e ushqimeve. Është pjesë e produkteve të dëmshme dhe të dobishme.

Ekspertët treguan se çfarë do të ndodhë me trupin e njeriut për shkak të refuzimit të ëmbëlsirave për vetëm 30 ditë.

Së pari, gjendja shpirtërore normalizohet. Siç e dini, sheqeri ka vetinë e ngritjes së humorit, por edhe rënien e humorit.

Së dyti, ftohjet do të ndodhin më rrallë. Rritja e sheqerit në gjak çon në inflamacion kronik dhe krijon një mjedis të favorshëm për zhvillimin e patogjenëve të ndryshëm.

Së treti, ju do të jeni në gjendje të humbni peshë. Ushqimet me sheqer janë të larta në kalori, por jo ushqyese. Kjo e bën një person të hajë gjithnjë e më shpesh.

Duke reduktuar sasinë e ëmbëlsirave të konsumuara, do të filloni të konsumoni më shumë proteina, yndyrna dhe karbohidrate të ngadalta. Kjo do t’ju bëjë të ndiheni të ngopur më gjatë dhe do të mbusheni shumë më shpejt.

Dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve të shëndetshëm do të përmirësohen. Sheqeri provokon shfaqjen e kaviteteve dhe çon në një rritje të numrit të baktereve në zgavrën e gojës.

Refuzimi i ëmbëlsirave do të normalizojë gjendjen e dhëmbëve, mishit të dhëmbëve dhe do të heqë qafe erën e keqe të gojës.

Ngarkesa në enët e gjakut do të ulet. Kjo është për shkak të uljes së nivelit të kolesterolit “të keq”.

Gjumi gjithashtu përmirësohet. Sheqeri e vendos trupin në një gjendje vigjilence. Konsumimi i tepërt i sheqerit rrit nivelin e hormonit të stresit, kortizolit, i cili ndërhyn me gjumin dhe prish cilësinë e gjumit.

Publikime te ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *