Dua Lipa tregon për ofendimet nacionaliste që i kanë bërë: “Më thoshin ti nuk kam shtet, nuk ke identitet dhe se Kosova nuk ekziston”

3 minutes, 27 seconds Read

Dua Lipa është shprehur se si ka mundur të ruajë “privatësinë” e saj përmes ndihmës së familjes dhe miqve të saj.

Në një intervistë të re për revistën e njohur Wall Street Journal, botuar më 25 janar, Lipa, 26 vjeçe, vuri në dukje se pavarësisht nga karriera e saj e zënë muzikore, ajo ende arrin të mbajë private disa aspekte të jetës së saj.

“Diçka që kam kuptuar me kalimin e kohës është se sa pak njerëzit e dinë në të vërtetë”, shpjegoi ajo. “Kam bërë paqe me faktin se njerëzit mund të mendojnë atë që duan të mendojnë, por askush nuk e di me të vërtetë, me të vërtetë se çfarë po ndodh pas dyerve të mbyllura”, thotë Dua.


Foto: Wall Street Journal Magazine/Instagram

Këngëtarja e hitit “Levitating” tha se me rrethin e saj “vërtet të ngushtë” të familjes dhe miqve, ajo ndjen një lloj “rehatie”, shkruan The Independent.

“Rrethi im është vërtet i ngushtë, familja ime dhe miqtë e mi më mbajnë kaq të vendosur”, shtoi ajo. “Dhe kjo më jep një lloj ngushëllimi që jo gjithçka është atje jashtë që do të largonte nga jeta dhe privatësia juaj”, thekson 26-vjeçarja.


Foto: Wall Street Journal Magazine/Instagram

Në vazhdimësinë e intervistës për WSJ, Lipa reflektoi mbi jetën e saj familjare. Para se ajo të lindte, familja e Lipës jetonte në Kosovë. Megjithatë, për shkak të luftës në Bosnje, ata ikën në Londër në vitin 1992. Lipa u kthye në Kosovë me familjen e saj kur ishte 11 vjeçe, por ajo përfundoi duke u kthyer në Londër në moshën 15 vjeçare për të ndjekur karrierën e saj të muzikës.

Gjatë gjithë jetës së saj, Lipa ka ruajtur ende një lidhje me trashëgiminë e saj kosovare. Megjithatë, këngëtarja tha se kur ka postuar për kulturën e saj në rrjetet sociale, ka marrë disa kritika të ashpra nga disa ndjekës.

 

View this post on Instagram

 

A POST SHARED BY DUA LIPA (@DUALIPA)

 

“Kam lexuar shumë komente nga njerëzit që më thonë se nuk kam shtet, nuk kam identitet, Kosova nuk ekziston”, tha ajo. “Kam jetuar në Kosovë, i di jetët e humbura”, tha Lipa për Wall Street Journal.

“Pra, që dikush të më mohojë identitetin dhe përvojën time, është e vështirë për mua të qëndroj prapa dhe të mos flas për këtë. Pra, kjo është diçka që unë do ta bëj gjithmonë”, shton ajo.

Kjo nuk është hera e parë që Lipa flet për disa nga fjalët e ashpra me të cilat është përballur në internet. Duke folur për të përditshmen britanike The Guardian në vitin 2020, Lipa tha se “gjuha jo vetëm në rrjetet sociale, por në media, veçanërisht ndaj grave”, është “intenzive dhe e pasjellshme”.


Foto: Wall Street Journal Magazine/Instagram

“Tabloidët e dinë shumë mirë se çfarë po bëjnë dhe kjo me të vërtetë prek të gjithë”, shpjegoi ajo. “Duhet të jesh prej çeliku për të mos lejuar që fjalët të të prekin. Është shumë e trishtueshme që duhet të nxjerrim mësime nga vdekja e dikujt”, tha Dua.

Më parë, Lipa ka detajuar gjithashtu se si kanë ndikuar përvojat e familjes së saj. Në një intervistë me The Guardian në vitin 2018, Lipa vuri në dukje se shikimi i prindërve të saj “të përshtaten në vende të ndryshme” dhe rrethana ishte një “pjesë e madhe” e asaj që ajo ishte.


Foto: Wall Street Journal Magazine/Instagram

“Dhe babai im më thoshte gjithmonë: ‘Duhet të punosh vërtet, shumë fort, vetëm për të pasur pak fat’”, tha ajo.

“Ajo që kam mësuar nga prindërit e mi është kjo: gjithçka vjen nga puna e palodhur. Dhe pastaj, ndoshta, gjërat përputhen”, thotë artistja shqiptare me renome ndërkombëtare.

Publikime te ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *