Drejtori i CIAs thotë se Rusia do paguaj çmim të lartë për luftën në Ukrainë

1 minute, 6 seconds Read

Rusia “do të paguajë një çmim shumë të rëndë” për një kohë të gjatë për shkak të luftës së saj në Ukrainë, tha të enjten drejtori i CIA-s, Bill Burns.

“Unë mendoj se nëse bëni një hap prapa tani, është e vështirë të shohësh rekordin e luftës – rekordin e Putinit – si diçka tjetër përveç një dështimi deri më tani”, tha Burns në një konferencë për sigurinë kibernetike në Uashington, DC.

“Jo vetëm që dobësia e ushtrisë ruse është ekspozuar, por do të ketë dëme afatgjatë për ekonominë ruse dhe për brezat e rusëve si rezultat i kësaj”, shtoi ai, raporton cnn.

“Rusia do të paguajë një çmim shumë të rëndë, mendoj për një periudhë të gjatë kohore”, tha Burns.

Vërejtjet e Burns vijnë pasi Ukraina ka filluar të shtojë atë që drejtori i CIA-s e përshkroi si një kundërofensivë në jug dhe në Kharkiv – megjithëse disa zyrtarë amerikanë kanë hezituar ta emërojnë operacionin ukrainas si një “kundërsulm” të vërtetë dhe shanset e tij për të rimarrë territor, mbetet i paqartë.

“Në pjesën verilindore të Ukrainës, unë nuk do ta nënvlerësoja kapacitetin apo guximin e ukrainasve tani”, shtoi Burns.

Publikime te ngjashme