fbpx

“Do vijmë natën befas”, Gjenerali i mbrojtjes në Greqi i kërcënonTurqinë: Askush nuk mund të na prek

HomeLajmeRajoni

“Do vijmë natën befas”, Gjenerali i mbrojtjes në Greqi i kërcënonTurqinë: Askush nuk mund të na prek

Njësitë dhe pikat e vëzhgimit të Evros u vizituan të mërkurën nga kreu i GEETHA, gjenerali Konstantinos Floros . Më pas kreu i GEETHA inspektoi masat e vëzhgimit përgjatë kufirit në prefekturën e Evros.

Drejtuesi i GEETHA-s , duke iu drejtuar tubimeve të shumta të personelit të formacioneve vendore, dha urdhra dhe udhëzime për vigjilencë dhe përgatitje të vazhdueshme për kryerjen e misionit.

Siç tha ai “ qëllimi ynë është të ruajmë atë që na lanë të parët tanë” dhe shtoi “ askush nuk mund të na prekë për sa kohë që Forcat e Armatosura bëjnë atë që po bëjnë ”, ndërsa theksoi se “nuk do të lëmë asnjë grimcë greke. toka të humbasë”.

Muaj më parë, Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan ndodhej për vizitë zyrtare në Bosnje-Hercegovinë, nga ku bëri deklarata për Greqinë. Gjatë një konference të përbashkët për shtyp bëri disa deklarata duke dhënë edhe një mesazh se do të bëjnë atë që është e nevojshme nëse sipas tij, vijojnë kërcënimet e  paligjshme të Greqisë.

Sipas mediave greke, bëri deklarata provokuese ndërsa shtoi se “bllokimi i avionit turk nga radarët grek nuk është ogur i mirë”. Për shprehjen se mund të vijnë befas një natë, Erdogan është frymëzuar nga teksti i një kënge të vitit 1974 që i referohet pushtimit turk të Qipros.

Presidenti turk shtoi se “Greqia po merr masat e saj”, ndoshta duke iu referuar lëvizjeve të fundit në fushën e armatimit nga forcat e armatosura greke.

x