fbpx

Deklarata e Abdixhikut kundër kryeministrit Kurti bën bujë në mediat serbe

HomeLajmeKosovë

Deklarata e Abdixhikut kundër kryeministrit Kurti bën bujë në mediat serbe

Kryetari i partisë opozitare të Kosovës, Lidhja Demokratike e Kosovës, Lumir Abdixhiku ka theksuar se burimi i problemeve në veri të Kosovës është Beogradi, si dhe se është “vazhdim i përpjekjeve serioze të Serbisë, në veri, si financiarisht ashtu edhe penalisht”, duke theksuar se “Kosova ka rënë në kalanë e Serbisë”, shkruan media serbe.

Ai në një emision televiziv kritikoi politikën e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, ky opozitar nga Kosova theksoi se në veri ekziston një strukturë e organizuar e autoriteteve serbe që koordinohen me Beogradin për të, thotë, sabotoni Kosovën.

“Megjithatë, kjo tendencë e Serbisë nuk është e re për Kosovën. Serbia në 23 vitet e fundit u përpoq të sabotonte Kosovën në pjesën jugore, veçanërisht në veri, dhe shpeshherë ia doli të krijojë tensione, si ajo me tren, barrikada”, tha ai.

Ky është vazhdimësi e angazhimit serioz të Serbisë, si financiarisht ashtu edhe penalisht, në veri, ka thënë Abdixhiku, duke theksuar se për Kosovën është e rëndësishme se si “aleatët e tyre” iu përgjigjën një provokimi të tillë.

Ky politikan theksoi se politika e Albin Kurtit është naive, dhe si e tillë e gabuar për Kosovën, sepse po e çon në një situatë të re të rrezikshme, prandaj duhet “të ngrihet zëri”. Duke vënë në dukje se Kurti dha një kontribut të mjaftueshëm në burgjet e Serbisë, por edhe përmes aktivizmit studentor, ai theksoi se refuzimi i koordinimit të ngushtë me këshilltarët e Kosovës dhe refuzimi i një kuptimi pragmatik të situatës në interes të vendit, e bëjnë si kryeministër të Kosovës të dëmshëm.

“Ai zgjidhet nga qytetarët. E respektoj siç është, por jam i bindur se politika e tij është e keqe për Kosovën dhe e dëmshme” theksoi Abdixhiku.