Cristiano Ronaldo merr ‘leje speciale’ për të thyer ligjin e rreptë të martesave në Arabinë Saudite

3 minutes, 9 seconds Read

Cristiano Ronaldo dhe e dashura e tij Georgina Rodriguez do të lejohen të jetojnë së bashku në Arabinë Saudite, pavarësisht ligjeve të Mbretërisë që pengojnë çiftet e pamartuara të bashkëjetojnë.

Sulmuesi 37-vjeçar iu bashkua klubit saudit Al Nassr në një marrëveshje dyvjeçare e gjysmë dhe u prezantua zyrtarisht para mbështetësve në një ceremoni madhështore.

Modelja spanjolle me origjinë argjentinase Rodriguez, e cila shoqëroi Ronaldon në prezantim, do të transferohet gjithashtu në Riad së bashku me pesë fëmijët e Ronaldos, nga të cilët dy janë të sajat.

Dyshja nuk janë martuar kurrë dhe me ligjet islamike të Arabisë Saudite që ndalojnë rreptësisht ‘bashkëjetesën pa kontratë martese’ ishte e paqartë se si familja do të qëndronte së bashku, shkruan DailyMail.

Por autoritetet thuhet se po mbyllin një sy, duke lejuar Rodriguez dhe Ronaldo të jetojnë nën një çati, duke pasur parasysh fuqinë dhe ndikimin që ka futbollisti, i thanë shtypit spanjoll dy avokatë sauditë.

“Megjithëse ligjet e mbretërisë ende e ndalojnë bashkëjetesën pa kontratë martese, autoritetet kohët e fundit kanë filluar të mbyllin sytë dhe të mos ndjekin më penalisht askënd. Megjithëse këto ligje përdoren kur ka një problem apo një krim”, deklaroi një avokat.

“Autoritetet saudite në ditët e sotme nuk ndërhyjnë më në këtë çështje për emigrantët – edhe pse ligji e ndalon bashkëjetesën pa martesë”, tha një tjetër avokat.

Problemi tjetër me të cilin përballet çifti është viza e Rodriguez. Ajo nuk do të marrë një vizë automatikisht përmes martesës dhe ligjet saudite të punës dekretojnë që “çdo grua që merr një vizë hyrjeje në mbretëri të jetë gruaja, punëtorja ose e afërmja e shkallës së parë e një burri që banon në Mbretëri”, sipas njërit prej avokatët që folën me EFE.

Avokatët pretenduan se klubi i futbollit Al Nassr mund të sponsorizojë personalisht vizën e modeles, me alternativën që Rodriguez të marrë një vizë turistike njëvjeçare, megjithëse kjo do të skadonte shumë përpara përfundimit të kontratës së Ronaldos.

Ronaldo dhe Rodriguez, të cilët janë bashkë që nga viti 2016, janë prindër të një vajze nëntë muajshe Bella, pesëvjeçares Alana Martina dhe po rrisin gjithashtu binjakët e Cristianos, Eva dhe Mateo, gati pesë vjeç, të lindur nga një nënë surrogate dhe djali 12-vjeçar i futbollistit, Cristiano Jr.

Çifti i njohur janë vendosur në një nga akomodimet më të mira që Riadi mund të ofrojë në një nga 17 dhomat e zëna nga shoqëria e tij, duke përfshirë familjen, miqtë dhe sigurimin.

Futbollisti është rezervuar për të qëndruar në Kingdom Suite, një nga më të mirat në ndërtesën 99-katëshe, për një muaj.

Vlerësohet se fatura e hotelit për Ronaldon dhe shoqëruesit e tij do të kalojë 250,000 funte kur sulmuesi të largohet nga suita dhe të shkojë në shtëpinë e tij të re saudite me Rodriguez.

Kur Ronaldo dhe familja e tij largohen përfundimisht nga hoteli, ata ka të ngjarë të jetojnë në një nga lagjet prestigjioze të qytetit, si Al Muhammadiyah, i cili njihet për restorantet e tij të nivelit të lartë, ose Al Nakheel, i cili është i popullarizuar në familje për shkak të shkollat ​​e saj ndërkombëtare.

Ai ka mjaft kohë për të gjetur një rezidencë të përshtatshme pasi i është ndaluar të luajë futboll garues derisa të ketë vuajtur një pezullim me dy ndeshje për goditjen e celularit të një tifozi të Evertonit prillin e kaluar./Telegrafi

Publikime te ngjashme