fbpx
HomeLifestyleShendetësi

Covid 19 zbulohet në paketimet e produkteve të ngrira të detit

Kina njoftoi të martën se kishte gjetur një koronavirus të ri në paketimin e prodhimeve të detit të ngrirë të importuar, dërguar nga porti i Dalian, i cili kohët e fundit ka ri-regjistruar raste të reja të infeksionit.

Virusi u gjet në paketimin e ushqimit të ngrirë të blerë nga tre kompani nga Yantai, një qytet port në provincën Shandong të Kinës lindore.

Administrata e qytetit Yantai nuk zbuloi vendin e origjinës, raporton agjencia kroate e lajmeve Hina.

Në korrik, oficerët doganorë në Dalian gjetën një koronavirus në një pako me karkaleca të ngrirë të importuar nga Ekuadori, dhe Kina më pas pezulloi importet e produkteve nga tre prodhues të karkalecave ekuadorianë.

Disa nga ushqimet e detit të blera nga tre kompanitë Yantai u përpunuan për eksport dhe pjesa tjetër ruhet në një depo të ftohtë dhe nuk lëshohet në treg, thanë autoritetet e qytetit Yantai.

I pyetur nëse ushqimet e detit të përpunuar ishin eksportuar, një anëtar i zyrës së kontrollit pandemik nuk pranoi të jepte detaje.

Të gjithë punëtorët që merreshin me mallrat ishin në karantinë dhe testet e tyre për koronavirus ishin negativë.

Vala e fundit e rasteve të infeksionit COVID-19 u regjistrua në Dalian në fund të korrikut, me rastin e parë të regjistruar në mesin e punëtorëve në një kompani të përpunimit të detit. Deri më 9 gusht, Dalian kishte raportuar gjithsej 92 raste të reja të infeksionit.

COVID-19 është përhapur vitin e kaluar nga një treg në Wuhan ku shiten peshq, butak, ushqim deti. Që atëherë, kjo sëmundje e rrezikshme është përhapur në të gjithë botën dhe kohët e fundit është rishfaqur në Kinë.

COMMENTS