fbpx

CIA, agjencia e vetme në botë që i zbuloi në detaje planet e pushimit rus të Ukrainës

HomeLajmeBota

CIA, agjencia e vetme në botë që i zbuloi në detaje planet e pushimit rus të Ukrainës

Presidenti amerikan Joe Biden falënderoi mbrëmë stafin e CIA-s për paralajmërimin e botës për planet e presidentit rus Vladimir Putin për të pushtuar Ukrainën dhe përshëndeti atë që ai e quajti “guxim i qetë i spiunëve amerikanë” në selinë e Agjencisë Qendrore të Inteligjencës, shkruan Ballkani.info.

Në përvjetorin e 75-të të CIA-s, Biden tha se kishte qenë i përfshirë me agjencinë për 52 prej atyre viteve, fillimisht si senator i ri në një komitet të krijuar në 1975 për të hetuar eksperimentet e kontrollit të mendjes dhe abuzimet e tjera nga agjencia.

“Ne arritëm të paralajmërojmë botën për atë që Putini po planifikon në Ukrainë”

Ai vuri në dukje se inteligjenca e mbledhur nga CIA ekspozoi planet e Putinit dhe i mundësoi Uashingtonit të paralajmëronte vendet e tjera për luftë.

“Falë punës së pabesueshme të profesionistëve tanë të inteligjencës, ne ishim në gjendje të paralajmëronim botën paraprakisht se çfarë po planifikonte Vladimir Putin në Ukrainë. Ekspozimi i lojës së Putinit shpërtheu një vrimë të madhe në pretendimin dhe diskreditoi gënjeshtrat e tij për atë që po bënim në Ukrainë”, tha Biden.

Para pushtimit të Rusisë më 24 shkurt, ndërsa Rusia grumbulloi më shumë se 100,000 trupa në kufirin e Ukrainës, Putin akuzoi vazhdimisht Shtetet e Bashkuara dhe fuqitë e tjera perëndimore për krijimin e qëllimshëm të një skenari për të joshur Moskën në luftë, dhe Rusia i quan veprimet e saj në Ukrainë “operacion special”. /Ballkani.info

COMMENTS

x