fbpx

Çfarë shkruajnë mediat greke për takimin Rama-Mitsotakis: Marrëveshje si ajo me Egjiptin

HomeLajmeShqiperi

Çfarë shkruajnë mediat greke për takimin Rama-Mitsotakis: Marrëveshje si ajo me Egjiptin

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis do të presë sot në Athinë homologun e tij shqiptar Edi Rama. kryeministrat do të darkojnë së bashku rreth orës 21:00.

Sipas mediave greke kryeministri grek pritet të ketë një takim me Ministrin e Jashtëm Egjiptian, e katërta vetëm disa ditë pas marrëveshjes së të dy vendeve për caktimin e kufijve, ndërsa një marrëveshje e ngjashme, padyshim me kushte të tjera, pret të ketë sukses me Ramën, shkruan abcnews.al.

Ato veçojnë intervistën e fundit televizive të kryeministrit Edi Rama lidhur me kufijtë detarë, kur ky i fundit deklaroi se marrëveshjet dypalëshe janë ndërprerë pas ndërrimit të qeverive. marrëveshjen e re, tha ai, u ndërprenë nga ngritja në pushtet e qeverisë së re greke.

Artikulli e cilëson takimin e djeshëm të Ramës me presidentin turk Erdogan si një përgatitje para takimit me Mitsotakis, nisur nga konfliktet Greqi-Turqi.

“Vlen të përmendet, megjithatë, se Kryeministri i Shqipërisë, disa orë para se të vinte në Athinë, u takua, siç njoftoi në Facebook, me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan , në rezidencën e këtij të fundit në Marmaris. Disa e shoqërojnë këtë takim si përgatitje për sot me Kyriakos Mitsotakis.

Nesër Kyriakos Mitsotakis do të hajë një vakt me Zoran Zaef , për herë të parë që kur ky i fundit fitoi zgjedhjet në vendin e tij dhe ndërsa së fundmi deklaroi se ” kryesorja është perspektiva evropiane e vendeve të Ballkanit Perëndimor, përmes së cilës ne mund të zgjidhim shumë çështje, përmes fondeve të para-anëtarësimit, të cilat do të hapen dhe mbyllen “.

Nga ana e tij, kryeministri grek, një ditë para konferencës së djeshme për shtyp, kur u pyet në lidhje me marrëveshjen e Prespës, theksoi: “Çështja është mbyllur që kur Greqia ratifikoi marrëveshjen. Ne kemi shprehur rezervat tona, por Greqia është një shtet i rregulluar nga ligji dhe respekton marrëveshjet. Çështja e zbatimit korrekt të kësaj marrëveshje edhe të keqe është e hapur ”, përfundon artikulli.

COMMENTS