Çfarë mendojnë Elon Musk, Bill Gates dhe liderë të tjerë biznesi për mjetet e AI si ChatGPT?

5 minutes, 5 seconds Read

Mjetet e Inteligjencës Artificiale kanë pushtuar botën – dhe liderët e biznesit, sigurisht nuk po e injorojnë këtë gjë.

Që kur ChatGPT i OpenAI doli në nëntor, është përdorur për të gjeneruar këshilla për pasuri të paluajtshme, për të dhënë këshilla për fillimin e një biznesi dhe disa punëtorë e përdorin atë për të lehtësuar punën e tyre.

Dhe sigurisht kanë ardhur edhe reagimet e drejtuesve të biznesit ndaj produkteve të AI si ChatGPT – të cilat megjithatë kanë qenë të përziera, përcjell Telegrafi.

Ndërsa figura si Bill Gates mendojnë se mjetet si ChatGPT mund të ndihmojnë në jetën e punëtorëve duke i bërë punonjësit më efikasë, të tjerë, si Elon Musk, besojnë se AI është “një nga rreziqet më të mëdha për të ardhmen e qytetërimit”.

Bill Gates – magnat amerikan i biznesit dhe bashkëthemelues i Microsoft

Bill Gates mendon se AI ka fuqinë për të ndryshuar botën.

Gates tha se AI është “po aq i rëndësishëm sa PC-ja, sa interneti”, raportoi Forbes.

Inteligjenca artificiale do të jetë “gjëja më e madhe në këtë dekadë”, citohet të ketë thënë Gates në një podcast, duke pranuar se nuk priste që teknologjia të evoluonte kaq shpejt vitin e kaluar, përcjell Telegrafi.

Në fakt, Gates tha se është “i emocionuar” për ChatGPT dhe e sheh atë “shumë fantastik” në potencialin e tij për të ofruar “mësime” në matematikë dhe për të ofruar këshilla mjekësore për njerëzit me qasje të kufizuar në burime, sipas Forbes.

Ai tha se përdor ChatGPT kryesisht “për qëllime serioze” megjithëse ai pranon se e përdor atë për “gjëra argëtuese” si shkrimi i poezisë.

Megjithatë, Gates tha se ChatGPT është “me të vërtetë i papërsosur” dhe e ka parë atë t’u përgjigjet pyetjeve matematikore “krejtësisht në mënyrë të gabuar”.

Për sa i përket vendeve të punës, Gates mendon se AI mund të “ndryshojë botën tonë” duke e bërë punën më efikase.

Sundar Pichai – CEO i Alphabet dhe Google

Sundar Pichai u tha investitorëve gjatë një takimi të fundit të Alphabet se AI “është teknologjia më e thellë” që kompania e tij po zhvillon.

Komenti i Pichai erdhi pasi menaxhmenti i Google thuhet se lëshoi një “kod të kuq” në përgjigje të rritjes së ChatGPT.

Google po punon në një chatbot të fuqizuar nga AI që e quan Bard. Kompania prezantoi chatbot-in për publikun për herë të parë në fillim të shkurtit. Aktualisht është duke u testuar dhe do të dalë në treg në javët e ardhshme, tha kompania.

Satya Nadella – CEO në Microsoft

CEO i Microsoft, Satya Nadella, është “optimist i kujdesshëm” për të ardhmen e AI.

Në një intervistë me CBS Mornings, Nadella vlerësoi se njerëzit duhet të jenë “në mënyrë të paqartë, pa dyshim” në krye të modeleve të fuqishme të AI për t’i parandaluar ata të dalin jashtë kontrollit.

Nëse kjo ndodh, Nadella tha se “AI i arratisur” mund të jetë “një problem i vërtetë”, një problem që mund të adresohet duke i bërë modelet më të sigurta dhe “më të shpjegueshme” së pari.

Në këtë mënyrë, mendon ai, njerëzit e dinë saktësisht se si do të përdoret teknologjia.

Ndryshe, Microsoft po bën hapa për të ndërtuar teknologjinë e tij të AI.

Në fillim të këtij muaji, Microsoft lansoi motorin e ri të kërkimit Bing të pajisur me një chatbot bisedor i disponueshëm vetëm për një numër të kufizuar përdoruesish.

Elon Musk – CEO i Twitter dhe bashkëthemelues i OpenAI

Elon Musk, i cili bashkëthemeloi krijuesin e ChatGPT OpenAI përpara se të largohej nga kompania, tha në një konferencë të fundit se AI është “një nga rreziqet më të mëdha për të ardhmen e qytetërimit”, raportoi CNBC, përcjell Telegrafi.

Kur u pyet për ChatGPT, Musk tha se mjeti është “si pozitiv ashtu edhe negativ” me “premtim të madh” edhe nëse vjen me “rrezik të madh”.

Përgjigjet e tij mbresëlënëse ilustrojnë “sa i avancuar është bërë AI”, kishte thënë ai.

Kjo është arsyeja pse Musk mendon se rregullimi i AI është i nevojshëm edhe nëse “mund të ngadalësojë pak AI”, gjë që ai mendon se është e mirë.

Në fakt, Musk ka dhënë vazhdimisht alarmin mbi kërcënimin e mundshëm të AI.

Tim Cook – CEO në Apple

Revolucioni i AI është prezent – dhe CEO i Apple, Tim Cook po vëzhgon gjithashtu.

Cook u tha investitorëve në një takim fitimesh se AI është “fokusi kryesor” në Apple dhe se “është e pabesueshme për sa i përket mënyrës se si mund të pasurojë jetën e klientëve”.

Në fakt, Cook tha se AI përfundimisht do të jetë një pjesë kryesore e linjës së produkteve të Apple.

“Ne shohim një potencial të madh në këtë hapësirë për të ndikuar praktikisht në gjithçka që bëjmë… Do të ndikojë në çdo produkt dhe çdo shërbim që kemi”, ka thënë Cook, përcjell Telegrafi.

Vint Cerf – “Babai” i internetit

Vint Cerf – i njohur gjerësisht si një nga “baballarët e internetit” – ka thënë se chatbotët e AI kanë “një çështje etike” që ai shpreson që investitorët ta marrin në konsideratë.

“Të gjithë po flasin për ChatGPT ose versionin e Google për këtë dhe ne e dimë se nuk funksionon gjithmonë ashtu siç do të donim”, kishte theksuar Cerf.

Andaj, ka shtuar ai, investitorët duhet “të jenë të kujdesshëm” për mënyrën se si ne përdorim AI./Telegrafi

Publikime te ngjashme