fbpx

Çfarë do të bëjë NATO tash, pasi që u sulmua anëtari i saj?

HomeLajmeBota

Çfarë do të bëjë NATO tash, pasi që u sulmua anëtari i saj?

Një zyrtar i lartë i inteligjencës amerikane tha se raketat ruse goditën Poloninë lindore, duke vrarë dy persona, raportoi Associated Press, ndërsa Pentagoni thotë se nuk ka informacion për të konfirmuar se ato ishin raketa ruse.

Zyrtari foli në kushte anonimiteti për shkak të ndjeshmërisë së situatës, raportoi AP. Reuters nuk mund ta konfirmonte menjëherë këtë informacion. Zjarrfikësit polakë njoftuan të martën se dy persona u vranë në një shpërthim në Przewodow, një fshat në Poloninë lindore pranë kufirit me Ukrainën.

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki ka thirrur një mbledhje urgjente të komitetit qeveritar për sigurinë kombëtare dhe mbrojtjen, njoftoi një zëdhënës i qeverisë në Twitter. Takimi është caktuar për në orën 21:00.

Një zëdhënës i Pentagonit tha se sekretari amerikan i mbrojtjes po “analizon” informacionin se dy raketa ruse goditën një vend në Poloni në kufirin me Ukrainën. “Ne nuk kemi asnjë element për ta konfirmuar atë informacion,” tha një zëdhënës i Pentagonit, duke shtuar se informacioni ishte ende duke u studiuar.

Deklarohet NATO-ja

NATO thotë se po shqyrton raportet se raketa ose raketa kanë rënë në shtetin anëtar të Polonisë dhe po punon ngushtë me autoritetet polake.

“Ne jemi duke i studiuar këto raporte dhe po koordinojmë ngushtë me aleatin tonë Poloninë”, tha një zyrtar i NATO-s për CNN.

Çfarë do të bëjë NATO tani?

Nëse vërtet vërtetohet se ato janë raketa ruse, gjë që Rusia e mohon, pyetja është se si do të pozicionohet NATO.

Shumica e analistëve që kanë komentuar ngjarjen deri më tani pajtohen se vendimi do të varet nga cila nga dy politikat do të zbatohet – neni 4 ose neni 5.

Neni 5 thotë: “Nëse një aleat i NATO-s është viktimë e një sulmi të armatosur, secili anëtar tjetër i aleancës do ta konsiderojë këtë akt dhune si një sulm të armatosur kundër të gjithë anëtarëve dhe do të ndërmarrë veprime të tilla që e sheh të nevojshme për të ndihmuar aleatin e sulmuar. .”

Nëse do të përdorej, pothuajse në mënyrë të pashmangshme do të nënkuptonte një formë sulmi ushtarak kundër Rusisë. Megjithatë, pavarësisht përmendjes së nenit 5, një konsensus i përafërt duket se po shfaqet mes analistëve se thirrja e nenit 4 është shumë më e mundshme.

Sipas dokumenteve zyrtare të NATO-s, neni 4 nënkupton se “palët do të konsultohen me njëra-tjetrën” nëse vendoset se “integriteti territorial, pavarësia politike ose siguria” e tyre kërcënohet. Në mënyrë të qartë, duket se përfshin shumë më pak rrezik të përshkallëzimit të konsiderueshëm dhe përhapjes së konfliktit, gjë që të gjithë i frikësohen pas një ngjarjeje të tillë.