Ky është zyrtari i arrestuar i Ministrisë së Kulturës për marrje të ryshfetit

Policia e Kosovës ka arrestuar sot një zyrtar të Ministrisë së Kulturës. Demokracia.com mëson se zyrtari i arrestuar është Leotrim Gashi. Ai është kapur sot në flagrancë, duke i marrë rreth 6 mijë euro nga aplikuesit për subvencione. Gjatë gjithë ditës në objektin e Ministrisë së Kulturës mësohet se janë parë edhe policët civilë. Ndaj […]

Edhe bankat rrisin çmimet e shërbimeve me 100%, nga 0.75 në 1.5 euro mirëmbajtja e llogarisë!

Klientët e Raiffeisen Bank – njërës prej bankave komerciale në Kosovë – nga muaji shkurt do të paguajnë tarifa me rritje për mirëmbajtje të llogarisë. Nga 0.75 euro, kjo tarifë do të rritet në 1.5 euro. Raiffeisen Bank i ka paralajmëruar klientët për këtë ndryshim përmes mesazheve telefonike dhe një njoftimi në ueb-faqen e saj […]

Arrestohet zyrtari i një ministrie në Kosovë, mori rryshfet mijëra eurosh

Sot me datë 11.01.2022, nga Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit – Sektori për Hetimin e Korrupsionit në Policinë e Kosovës, në koordinim me Prokurorinë Themelore në Prishtinë pas ndërmarrjes së veprimeve hetimore është realizuar një operacion me ç‘rast është arrestuar ne flagrancë një person mashkull kosovar. Ai cili dyshohet se me pozitën […]

Haradinaj thotë se në dosjet e specialës të pranuara në OVL-në e UÇK-së ka parë tmerrin, falënderoheshin prokurorët serb…

Nasim Haradinaj ka thënë se në dokumentet që kishin arritur në organizatë, kanë parë korrespodenca të kryeprokurorit të ZPS-së me prokurorë të Serbisë ku ndër të tjera ka thënë se ishte edhe një letër-falënderim që ZPS u kishte drejtuar atyre. Haradinaj po vazhdon dëshminë e tij para Dhomave të Specializuara në Hagë duke u përgjigjur […]

PD del me qëndrim zyrtar për 9 anëtarët e përjashtuar dhe 19 të pezulluarit: “ky është kushti për rikthim në parti të të pezulluarve”

Partia Demokratike ka dalë me qëndrim zyrtar për përjashtimin e Sali Berishës dhe 8 anëtarëve të tjerë të kësaj force politike. Gjithashtu, janë pezulluar dhe 19 anëtarë të Grupit të Rithemelimit të Sali Berishës, të cilët janë njëkohësisht dhe pjesë e strukturave të PD. Referuar deklaratës zyrtare, thuhet se protesta e 8 janarit kishte qëllim […]

Ish-gjenerali amerikan me porosi për NATO: “Duhet të thoni qartë dhe përsërisni, përsëri dhe përsëri që KFOR-i nuk largohet nga Kosova”

Ish-gjenerali i forcave amerikane në Evropë, Frederic Ben Hodges, ka folur për situatën e sigurisë në rajon dhe dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë. Ai gjithashtu është pyetur edhe për emërimin e emisarit britanik për Ballkanin Perëndimor dhe nëse do të jetë e mundur që Britania e Madhe, Amerika dhe Evropa të punojnë bashkë […]

Prokuroria Themelore në Prishtinë ngren aktakuzë ndaj ish-ministrit Skender Hyseni!

Prokuroria Themelore në Prishtinë ka ngritur aktakuzë ndaj Skender Hysenit, të cilin e akuzon se në cilësi të Ish-Koordinatorit Shtetëror për Dialog në Zyrën e Kryeministrit, nuk e ka bërë deklarimin e saktë të pasurisë. Sipas aktakuzës së përpiluar në dhjetor të vitit 2021, Prokuroria Themelore në Prishtinë e ngarkon Hysenin se në formularin për […]

Kosova bëhet me zyrtare ndërlidhëse në State Departmentin Amerikan, cila është diplomatja e emëruar!?

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier, ka bërë të ditur se Merdiana Leci do të jetë zyrtarja ndërlidhëse e Kosovës në Departamentin amerikan të Shtetit. Ambasadori Hovenier, ka shkruar në Twitterse ‘Ky program do t’i fuqizojë mirëkuptimin dhe bashkëpunimin SHBA – Kosovë’. “Diskutim produktiv me ministren e Jashtme, Gërvalla & frymëzues takimi me Merdiana Lecin, […]