Si e zunë kamionin e forcave serbe njësitet e UÇK-së në afërsi të Lumbardhit

Ky  aksion i ndermarrë radhitet ndër ngjarjet me rëndësi të madhe në Zonën Operative të Dukagjinit. Ngarja kishte ndodhur 7.6.1999, ditën kur ishte varrosur heroi i kombit Enver Dobraj dhe njëri prej luftëtarëve më të spikatur të Zonës Operative të Dukagjinit. Aksioni ishte kryer nga pjestarët e “Njësia për Intervenime të Shpejta”. Kjo njësi përbëhej […]

Prokurori i Speciales e pyet Haradinajn për ish-këshilltarin e Kurtit, ai përgjigjet: “Më bën me vjell”

Po vazhdon seanca në Speciale ndaj Nasim Haradinajt. Në një moment të seancës, prokurori e pyeti Nasim Haradinajn se çfarë ndodhë nëse një person në Kosovë akuzohet se ka bashkëpunuar me Serbinë. Pas kësaj, ndërhyri avokati duke thënë se kjo pyetje është një spekulim, mirëpo që gjyqtari e lejoi procedimin më tutje. Menjëherë pas lejes […]

Haradinaj në Hagë: Spiunë të lindur ka edhe në krye të Qeverisë

Pas një pauze të shkurtër ka vazhduar seanca ndaj Nasim Haradinajt në Gjykatën Speciale. Prokurori ka lëshuar në seancë një audio-incizim, ku Nasim Haradinaj dëgjohet duke përmendur fjalën “spiun”. Nasim Haradinaj nisi të flasë për “spiunët e lindur”. Sipas tij, “spiunë të lindur” ka edhe në krye të Qeverisë. “Ky është një shprehje që mendoj […]

Ministria e Shëndetësisë ka një lajm të mirë për qytetarët e Kosovës

Përmes një komunikate për media, Ministria i Shëndetësisë, ka bërë të ditur se bartësi i saj, Rifat Latifi ka nënshkruar sot Marrëveshjen e bashkëpunimit me Zyrën e UNICEF-it në Kosovës, për Planin e vizitave mjekësore në shtëpi, transmeton Kosova Post Sipas komunikatës, programi vizitave në shtëpi për shëndetin dhe mirëqenien e nënës dhe fëmijës ka […]

Të gjitha vendimet që qeveria Kurti morri sot

Qeveria e Kosovës ka mbajtur sot mbledhjen e radhës në të cilën u morën disa vendime. Një projektligj, një koncept-dokument dhe shtatë vendime të ndryshme nga fusha të përgjegjësive kushtetuese dhe ligjore u miratuan në mbledhjen e 54-të të Qeverisë, të parën për këtë vit. Në hapje të mbledhjes, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin […]

Paralajmërimi i Gërvalles për reforma në diplomaci, AAK: Në emër të ligjshmërisë po tenton të bëjë spastrime politike

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla ditë më parë përmes një postimi në llogarinë e saj në Facebook paralajmëroj reforma të thella në diplomaci dhe shkarkime të diplomatëve që sipas saj janë emëruar jashtëligjshëm. Gërvalla tha se të gjithë ata që janë dërguar në ambasadat dhe konsullatat e Kosovës jashtë vendit në […]