ShBA-ja zgjeron listën e sanksioneve

Shtetet e Bashkuara vendosën sot sanksione ndaj gjashtë shtetasve të Koresë Veriore dhe një rus për të cilët ata pretendojnë se janë përgjegjës për prokurimin e mallrave për programet e armëve të Phenianit zyrtar. Departamenti i Thesarit i SHBA-së tha në një deklaratë se masa ishte në përputhje me përpjekjet e tyre për të parandaluar […]

NATO kundershton krahasimin nga eksponent Rus të ndërhyrjes në Kosovë me situatën në Ukrainë!

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka hedhur poshtë krahasimet midis ndërhyrjes së kësaj Aleance në Kosovë më 1999 dhe situatës aktuale në Ukrainë. “Është ide e gabuar se shpërbërja e ish-Jugosllavisë nisi me ndërhyrjen e NATO-s. NATO atje ndërhyri për të ndalur krimet në Kosovë. Në atë kohë Jugosllavia veçse ishte shpërbërë”, tha […]

Macron flet lidhur me sulmet kibernetike ruse dhe lajmet e rreme

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se njerëzit që përhapin lajme të rreme në internet duhet të mbahen përgjegjës dhe ndoshta të sillen para drejtësisë, një çështje që po bëhet edhe më e rëndësishme përpara zgjedhjeve presidenciale të vendit në prill. Në vitin 2017, një hakim dhe një rrjedhje masive dokumentesh goditën fushatën zgjedhore presidenciale të […]

Ukraina arreston agjentin rus që planifkonte sulme terroriste

Shërbimi ukrainas i sigurisë njoftoi se ka arrestuar një agjent të shërbimit të inteligjencës ushtarake ruse, i cili po planifikonte të kryente sulme në Odessa të Ukrainës. “Detyra e tij kryesore ishte destabilizimi i sitatës politike në rajonin e Odessa përmes sabotazheve dhe akteve terroriste”, tha shërbimi ukrainas i sigurisë. Sipas Ukrainës, agjenti u kap […]

164 të vrarë gjatë protestaave në Kazakistan

Ministria e Shëndetësisë së Kazakistanit tha të dielën se 164 persona janë vrarë në protestat që kanë tronditur vendin gjatë javës së kaluar. Shifrat e raportuara në kanalin shtetëror të lajmeve Khabar-24 janë një rritje e konsiderueshme nga të dhënat e mëparshme. Nuk është e qartë nëse vdekjet u referohen vetëm civilëve apo nëse përfshihen […]

Komandanti rus që kishte hyrë tinëzisht në Aeroportin e Prishtinës do të drejtoj forcat në Kazakistan

Komandanti i Forcave Ajrore ruse, Andrey Serdyukov pritet të drejtoj misionin ushtarak të Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO) në Kazakistan. Siç bëhët e ditur, Serdyukov kishte qenë pjesëmarrës në luftën e parë dhe të dytë në Çeçeni, drejtues i Komandës Ajrore ruse që kishte hyrë tinëzisht në Aeroportin e Prishtinës në qershor të 1999-së dhe […]