Connect with us

Bota

Burime Amerikane konfirmojnë se avion luftarakë kinezë përgjuan aeroplanët amerikanë!

Publikuar

me

Një avion luftarak kinez ka përgjuar një avion amerikan mbi Detin e Kinës Jugore javën e kaluar dhe ka kryer një “manovër të pasigurt”, duke e detyruar aeroplanin amerikan të ndërmarrë veprime evazive, sipas Komandës së Indo-Paqësorit, komandës përgjegjëse për mbikëqyrjen e operacioneve ushtarake amerikane në rajon.

Më 21 dhjetor, një avion luftarak i marinës kineze J-11 fluturoi afër një RC-135 Rivet Joint, një aeroplan zbulimi i Forcave Ajrore të SHBA me rreth 30 persona në bord.

Si përgjigje, RC-135 duhej të bënte “manovra evazive për të shmangur një përplasje”, tha INDOPACOM në një deklaratë të enjten.

RC-135 ishte në hapësirën ajrore ndërkombëtare mbi Detin e Kinës Jugore dhe po kryente në mënyrë të ligjshme operacione rutinë, tha INDOPACOM.

Video e incidentit nga INDOPACOM tregon J-11 duke fluturuar afër RC-135. Ndërsa dy avionët po afroheshin, një zyrtar i mbrojtjes tha se nuk kishte gjasa që avioni kinez të kishte mbajtur një ndarje vizuale të sigurt nga avioni më i madh dhe më i rëndë amerikan, i cili po ruante kursin dhe shpejtësinë e tij.

RC-135 më pas ndërmori veprime evazive për të shmangur një përplasje, duke u larguar nga avioni kinez.

Shumica e ndërveprimeve të avionëve, përfshirë ato midis SHBA-së dhe Kinës, kryhen në një mënyrë të sigurt dhe profesionale, tha zyrtari. Por në raste të tilla si ky incident, SHBA përgjigjet përmes kanaleve diplomatike dhe ushtarake përmes linjave të komunikimit me Pekinin.

“Ne synojmë ta bëjmë këtë në këtë rast,” tha zyrtari.

Kina pretendon një pjesë të madhe të Detit të Kinës Jugore si pjesë e ujërave të saj territoriale, duke përfshirë shumë nga ishujt, disa prej të cilëve Pekini i ka militarizuar.

SHBA nuk i njeh këto pretendime territoriale dhe kryen në mënyrë rutinore operacione atje, duke përfshirë operacionet e lirisë së lundrimit përmes Detit të Kinës Jugore.

“Forca e Përbashkët Indo-Paqësore e SHBA-së është e përkushtuar ndaj një rajoni të lirë dhe të hapur Indo-Paqësor dhe do të vazhdojë të fluturojë, lundrojë dhe operojë në det dhe në hapësirën ajrore ndërkombëtare duke pasur parasysh sigurinë e të gjitha anijeve dhe avionëve sipas ligjit ndërkombëtar,” thuhet në deklaratë./Abcnews.al

Reklama