fbpx

Burgosen dy ish-ushtarë amerikanë për grusht shtetin e dështuar në Venezuelë

HomeLajmeBota

Burgosen dy ish-ushtarë amerikanë për grusht shtetin e dështuar në Venezuelë

Një gjykatë në Venezuelë i ka dënuar dy ish-ushtarë amerikanë me 20 vjet burgim nën akuzuat se janë përfshirë në përpjekjen për ta rrëzuar presidentin Nicolas Maduro nga pushteti.

Luke Denman dhe Airan Berry janë shpallur fajtorë për komplot, trafikim të paligjshëm të armëve dhe terrorizëm, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Dyshja ishte në mesin e 13 personave të arrestuar gjatë muajit maj që janë përpjekur të hyjnë në Venezuelë përmes detit nga Kolumbia.

Prokurori i Përgjithshëm, Tarek William Saab, përmes një shkrimi në Twitter, ka thënë se “mercenarët” amerikanë e kanë pranuar përgjegjësinë e tyre për faktet që janë zbuluar.

COMMENTS