fbpx
HomeKuriozitete

Brenda “fisit kanibal” që “theri dhe hëngri” trashëgimtarin Rockefeller 60-vjet më parë

Fotografitë ofrojnë një pasqyrë të rrallë për fisin kanibal që besohet të ketë therur një trashëgimtarë Rockefeller 60-vjet më parë.

Portretet tregojnë burrat, gratë dhe fëmijët intrigues të fisit Dani, të cilët janë të njohur për ritualet e tyre unike, transmeton lajmi.net.

Një fotografi kapi udhëheqësin e fisit të mbuluar me bojë argjendi të bërë nga dhjami i derrit, me një brinjë derri të lidhur brenda hundës së tij. Fisi është i njohur për veprimet e tyre të çuditshme të gjymtimit ndërsa gratë thuhet se amputojnë një gisht kur një i afërm vdes.

Fotografi Roberto Pazzi, 47-vjeçar, vizitoi fisin në Luginën Baliem, Indonezi. Fisi, i zbuluar në 1938, sot janë më pak kanibalistë, por mbeten një nga fiset më të frikshme në botë.

Autori Carl Hoffman beson se ai ka llogarinë më të afërt me atë që i ndodhi Michael dhe e detajon atë në librin e tij Korrja e egër.

Michael Rockefeller, i cili në atë kohë ishte 23-vjeçar dhe djali i një prej burrave më të pasur në Amerikë, u fut në telashe kur katamarani i tij u përmbys përgjatë bregdetit të Guinesë Jugperëndimore të Re, tani Papua.

Ai ishte duke eksploruar Guinea e Re në kërkim të thesareve për të sjellë në shtëpi dhe për tu shfaqur në qytetin e tij të lindjes, në New York City.

Gjatë kësaj kohe, holandezët kishin treguar një interes për koloninë. Max Lapre, i njohur për udhëheqjen e tij të rreptë të qeverisë Hollandeze, urdhëroi që pesë fisnorë elitë të pushkatohen.

Pretendohet se fisi dëshironte të kërkonte hakmarrje ndaj një njeriu të bardhë. Rockefeller raportohet se notonte 10 milje në breg dhe pasi lahej në plazh, ai ishte vrarë nëpër brinjë.

Atëherë, ai u shkrumbua rreth pjesës së prapme të kokës së tij derisa të vdiste, dhe fisi filloi ritualin e tyre. Fisi së pari hoqi kokën e Michael, pastaj e çau poshtë nga qafa në shpinë. Zorrët e tij u hoqën më pas.

Këmbët dhe krahët do të hynin në zjarr ndërsa grupi këndonte. Gjaku i tij, të cilin ata e shpëtuan, do të lyhej me trupat e tyre. Sapo koka ishte gatuar plotësisht, ata do ta skalponin atë, do ta hiqnin trurin e tij.

Fisi Dani nganjëherë i shndërronte kafkat e dekapituara në jastëk ose i përdorte si lojë me birila për të ngrënë mishin e anëtarëve të fisit rival. Brenda fisit, burrat thuhet se kishin marrëdhënie seksuale me burra, ata kishin bashkëshorte dhe praktikonin poligaminë.

Ata ndonjëherë pinin urinën e njëri-tjetrit dhe u mbuluan në gjakun e njeriut gjatë ritualeve të lidhjes. Në sytë e tyre, vrasja e amerikanëve ishte hakmarrje për vdekjen e fisit në duart e holandezëve të bardhë./Lajmi.net

COMMENTS

x