fbpx

Borrell takon Kurtin në Berlin, diskutojnë për çështjen e targave: “Djegia e makinave e papranueshme, marrëveshjet duhet të respektohen”

HomeLajmeKosovë

Borrell takon Kurtin në Berlin, diskutojnë për çështjen e targave: “Djegia e makinave e papranueshme, marrëveshjet duhet të respektohen”

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Josep Borrell, i ka quajtur të papranueshme veprimet përçarëse, si djegia e makinave të serbëve të cilët i kanë konvertuar targat ilegale në RKS.

Borrell ka thënë se marrëveshjet e dialogut Kosovë-Serbi, duhet të respektohen.

Këto deklarata ai i ka bërë në llogarinë e tij në Twitter, pas takimit që ka zhvilluar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, në Berlin ku do të mbahet Samiti i Ballkanit Perëndimor.

“Më vjen mirë që takova kryeministrin Albin Kurti përpara Procesit të Berlinit. Diskutuam për situatën në veri të Kosovës. Veprimet përçarëse, si djegia e makinave, janë të papranueshme. Marrëveshjet e dialogut duhet të respektohen”, ka shkruar Borrell.

Tutje, ai ka bërë thirrje që “të gjithë të veprojnë të përmbajtur”.

“Diskutuam gjithashtu rrugën përpara për normalizimin”, ka përfunduar ai.

Për takimin e Kurtit me Borrellin ka njoftuar edhe Zyra e Kryeministrit të Kosovës. Në njoftim bëhet e ditur se kryeministri është takuar edhe me Përfaqësuesin e posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajcak.

“Marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë e elementet e kornizës së marrëveshjes për normalizimin e plotë të raporteve me njohjen reciproke në qendër, vendimi i fundit i Qeverisë për targat ilegale, çështja e energjisë dhe çështje tjera aktuale ishin temat qendrore të takimit”, thuhet në komunikatën për media.

Në lidhje me zbatimin e vendimit për targat ilegale, Kurti ka thënë se nëpërmjet sekuencimit në tri etapa dhe shkallë, Qeveria e Kosovës ka treguar vendosmërinë për sundimin e ligjit dhe përkushtimin në ruajtjen e paqes dhe sigurisë në vend.

Ndërkaq, ka bërë thirrje që dëmtimi dhe djegia e veturave me targa RKS në veri të vendit të dënohet nga të gjithë.

“Sa i përket çështjes së energjisë, kryeministri foli për rëndësinë e zbatimit të plotë dhe të shpejtë të udhërrëfyesit për energji, ndaj të cilit dakordim Republika e Kosovës dhe institucionet vartëse kanë treguar përgjegjshmëri të lartë duke përmbushur obligimet tona në kohë rekord”, thuhet mes tjerash në njoftim. /Telegrafi