Borell sot i dha një “shuplak” Kosovës në Bruksel, zv. kryministri Bislimi shfaqet në një takim “konstruktiv” me Lajçakun!

0 minutes, 57 seconds Read

Emisari Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajkçak është takuar sot me zëvendëskryeministrin e Kosovës, Besnik Bislimi, për të cilin tha se ishte takim konstruktiv për marrëdhëniet mes dy vendeve.

Bislimi sot ka takuar në Vjenë Lajçak pas një ‘shuplake’që përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borell ia dha Kosovës sot në Bruksel, ku e paraqiti Prishtinën zyrtare si një palë destruktive në negociata, e duke thënë se aktualisht Prishtina është duke treguar më shumë mosdëshirë për t’u kthyer në tavolinën e dialogut.

Madje, Lajçak tha se do ta vizitojë Kosovën javën e ardhshme, ku do t’i vazhdojnë diskutimet.

“I kënaqur për një takim konkret dhe konstruktiv për rrugën përpara në Dialogun për normalizimin e marrëdhënieve me zëvendëskryeministrin e parë të Kosovës Besnik Bislimi sot në Vjenë. Mezi presim të vazhdojmë diskutimet tona javën e ardhshme në Kosovë”, shkroi Lajçak në një cicërimë në Twitter.

Publikime te ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *