fbpx

BMW humb pothuajse 800 milionë dollarë për shkak të pandemisë

HomeTech

BMW humb pothuajse 800 milionë dollarë për shkak të pandemisë

BMW pritet të fitojë këtë vit përkundër humbjes së mbi 666 milionë eurove në tremujorin e dytë, pas rënies së shitjes nga izolimi i koronavirusit.

Prodhuesi gjerman i BMW, Minis dhe Rolls-Royces, tha që dërgesat kishin filluar të rikuperoheshin, përfshirë në Kinë, por rikthimi nuk do të ishte i mjaftueshëm për të kompensuar mungesën e shitjeve të humbura në pandemi, transmeton portali arbresh.info.

Aksionet në BMW ranë 3% pas rezultateve me disa analistë duke thënë se ata nuk kishin pritur një humbje kaq të madhe në fitime para interesit dhe taksave (EBIT).

BMW gjithashtu tha që perspektiva e saj nuk ndikon në ndikimin e mundshëm të një valë të dytë të infeksioneve COVID-19, as perspektivën e një recesioni më të qëndrueshëm ose më të thellë në tregjet e tij kryesore.

Pandemia ka goditur Fiat Chrysler (FCHA.MI), Ford (F.N) dhe Daimler (DAIGn.DE) veçanërisht të vështirë në kohën kur industria tradicionale e automjeteve është duke rritur shpenzimet për teknologjitë me emetim të ulët përpara rregullave të rrepta evropiane kundër ndotjes.

Marzhi i EBIT i BMW për veturat u ul në minus 10.4% nga 6.5% në tremujorin e dytë të vitit të kaluar, kur fitimi operativ erdhi në 2.2 miliardë euro. Ajo dorëzoi 485.464 vetura në tremujorin e dytë, duke rënë 25% nga një vit më parë.

Në të kundërt, pionieri i automjeteve elektrike Tesla (TSLA.O) pa se marzhi i tij bruto i automobilave të zgjerohej në 25.4% në tremujorin e dytë, nga 18.9% një vit më parë, pavarësisht një rënie prej 5% të dërgesave./arbresh.info/

COMMENTS