fbpx
HomeLajme

Bayerni i pamëshirshëm, shkatërron Barcelonën dhe siguron plasmanin në gjysmëfinale të LK

Bayern Munich është gjysmëfinalisti i tretë i Ligës së Kampionëve për këtë edicion.

Kampioni në fuqi i Gjermanisë e ka demoluar nga fillimi e deri në fund të ndeshjes kundërshtarin, duke e mposhtur me rezultat të thellë 8-2.

Serinë e golave e hapi Thomas Muller në minutën e katërt, para se David Alaba të shënonte autogol për tu barazuar shifrat në 1-1 pas tre minutave.

Bayerni ktheu epërsinë kur Ivan Perisic shënoi për 1-2 në minutën e 22-të falë gabimeve skandaloze të mbrojtjes katalunase.

Thomas Mueller . (Photo by Rafael Marchante/Pool via Getty Images)

Gjashtë minuta më vonë Serge Gnabry realizoi një gol të bukur për 1-3, ndërsa Thomas Muller u përkujdes për 1-4.

Me epërsinë e tre golave të Bayernit përfunduan 45 minutat e para.

Barcelona e nisi mirë pjesën e dytë, kur Luis Suarez shënoi për të ngushtuar epërsinë në 2-4 dhe u mendua se katalunasit do të bëjnë një rikthim të madh.

Por në skenë doli Alphonse Davis që me një depërtim fantastik asistoi te Joshua Kimmich që shënoi golin e pestë.

Bayern Munich. (Photo by Manu Fernandez/Pool via Getty Images)

E në shtatë minutat e fundit të ndeshjes, Robert Lewandowski fillimisht dhe Philippe Coutinho me dy gola bënë që rezultati përfundimtar të jetë 2-8 në të mirë të Bayernit.

Kësisoj Bayerni kalon në gjysmëfinale me plot meritë pasi dominoi në çdo aspekt skuadrën katalunase.

Rekordmenët e Gjermanisë në gjysmëfinale do të presin fituesin e duelit mes Manchester Cityt dhe Lyonit./Telegrafi

COMMENTS