fbpx

Bayerni demolon Chelsean edhe në ndeshjen kthyese, Bavarezët kalojnë në çerekfinale të Ligës së Kampionëve

HomeSportSporti ndërkombëtar

Bayerni demolon Chelsean edhe në ndeshjen kthyese, Bavarezët kalojnë në çerekfinale të Ligës së Kampionëve

Bayern Munichu e ka mposhtur Chelsean me rezultat 4-1 në ndeshjen e dytë të 1/8-tës së Ligës së Kampionëve dhe ka kaluar në çerekfinale pas fitores me rezultat të përgjithshëm 7-1.

Bavarezët janë treguar përsëri arrë e fortë për Bayernin, ku pas fitores 3-0 në Stamforde Brige, i kanë mposhtur edhe në Allianz Stadium, kësaj radhe 3-0.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me dominim të ekipit të Hansi Flick, ku përvec rasteve arritën të shënojnë edhe dy gola, kundrejt një të ekipit të Frank Lampard.

Goli i parë i ndeshjes erdhi pas 10 minutave lojë dhe ishte Robert Lewandowski, i cili shënoi nga pika e bardhë, ndërsa Bayerni gjeti edhe golin e dytë në minutën e 24-të dhe ishte Ivan Perisic që çoi shifrat në 2-0.

Chelsea arriti të kthehet në lojë në minutën e 44-të dhe ishte Tammy Abraham që ngushtoi shifrat në 2-1.

Në pjesën e dytë, përsëri ishte Bayerni që dominoi lojën dhe gjeti edhe dy gola tjerë për të siguruar fitoren.

Goli i parë në këtë pjesë erdhi në minutën e 76-të me anë të Corentin Tolisso, i cili shënoi për 3-1, ndërsa Lewadowski (84’) me kokë vulosi rezultatin përfundimtar 4-1.

Pas kësaj fitore, Bavarezët kalojnë në çerekfinale të Ligës së Kampionëve.

Ekipi gjerman aty do të takohen me fituesin e ndeshjes Barcelona-Napoli. /Telegrafi

https://www.youtube.com/watch?v=TTMbBm4Z3jI&feature=emb_title

COMMENTS