Connect with us

Bota

“Askush në Perëndim nuk ka frikë nga Rusia”! Zelensky thotë se lufta e Rusisë ka forcuar unitetin e Evropës

Publikuar

me

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij vjetor të mërkurën në Parlamentin ukrainas ka thënë se lufta që Rusia ka bërë ndaj vendit të tij ka forcuar unitetin e Evropës dhe se “askush në Perëndim nuk ka frikë dhe nuk do të ketë kurrë frikë nga Rusia”.

“Ishte Ukraina që bashkoi Bashkimin Evropian. Doli, është e mundur”, ka thënë Zelensky nga foltorja e parlamentit.

“Dhe tani Evropa mbron veten. Evropa i kapërcen krizat. Dhe kjo pavarësisht nga burimet e mëdha të hedhura nga Rusia për të shkatërruar kontinentin tonë”, ka thënë presidenti Zelensky.

“Për herë të parë në histori, disa vende evropiane kanë rishqyrtuar nocionin e qëndrimit neutral dhe po i rezistojnë agresionit së bashku me ne, së bashku me Ukrainën”, ka shtuar ai. “Ne ndihmuam Evropën dhe pjesën më të madhe të botës të ndiejnë se të jesh neutral tani është, më vjen keq, por të jesh imoral”, ka shtuar tutje ai.

Zelensky ka falënderuar ushtarakët ukrainas, duke i quajtur ata “heronj” dhe tha se armët e fuqishme që ka marrë Ukraina kanë forcuar avantazhin e saj.

“Dhe më lejoni t’ju kujtoj – një vit më parë dukej e pamundur që shteti ynë të kishte sisteme të mbrojtjes ajrore “Patriot”. Por tani ne kemi një marrëveshje të tillë”, ka thënë ai. “Kjo është një shenjë e veçantë besimi ndaj Ukrainës. Kjo është një aleancë e vërtetë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ne e kemi arritur këtë”, ka potencuar Zelensky.

Gjatë fjalimit të tij, Zelensky ka nderuar kapitenin ukrainas Pavlo Cherniavskyi, komandantin e një baterie HIMARS, i cili i kishte kërkuar Zelenskit t’ia dorëzonte çmimin e tij presidentit amerikan Joe Biden gjatë udhëtimit të Zelensky në Uashington.

Presidenti ukrainas ka falënderuar dhe presidentin Bide, të dyja palët e Kongresit “dhe çdo familje amerikane për mbështetjen historike të Ukrainës, mbështetjen e qytetarëve ukrainas”, raporton CNN.

Reklama